دانلود اپلیکشن سکویا

اصطلاحات تریدینگ ارز دیجیتال (قسمت ۲)

اصطلاحات تریدینگ

بازار ارزهای دیجیتال اصطلاحات خاص خودش را دارد. اگر می‌خواهید برای تریدینگ آماده شوید و قصد سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال را دارید، باید با اصطلاحات رایج تریدینگ آشنایی خوبی داشته باشید. این مقاله قسمت دوم اصطلاحات پرکابرد ارزهای دیجیتال است و همراه این مقاله در سکویا مگ باشید.

دفتر کل

دفتر کل به یک پایگاه داده از تراکنش‌ها اشاره دارد. در زمینه ارزهای رمزنگاری شده، دفتر کل تاریخچه تراکنش یک ارز دیجیتال معین است که در بلاک چین ذخیره شده است.

نقدینگی

نقدینگی می‌تواند به دو مورد اشاره داشته باشد. معمولاً از آن برای توصیف کیفیت یک ارز رمزنگاری شده برای خرید و فروش آزاد استفاده می‌شود. می‌توان از آن به معنای مقدار ارزهای دیجیتال موجود برای معامله در یک استخر نقدینگی در یک صرافی غیرمتمرکز استفاده کرد.

سفارش محدود

سفارشی که در صرافی برای خرید یا فروش یک دارایی به قیمت معین یا بهتر انجام می‌شود. سفارش خرید با قیمت هدف یا بالاتر صورت می‌گیرد، درحالی سفارش فروش فقط با قیمت انتخابی یا پایین‌تر در بازار ارزهای دیجیتال انجام می‌شود.

معاملات حاشیه

یک روش معاملاتی است که شامل استفاده از وجوه قرض گرفته شده است. در مقایسه با معاملات معمولی، دسترسی به مبالغ بیشتری را فراهم می‌کند و به معامله گران اجازه می‌دهد تا از موقعیت‌های خود استفاده کنند و سود خود را به حداکثر برسانند و در عین حال آنها را در معرض خطرات بالاتری نیز قرار دهند.

ارزش بازار

قیمت یک دارایی ضرب در عرضه در گردش نشان دهنده ارزش کل یک دارایی معین و بازار آن است. اغلب به عنوان معیاری برای سنجش موفقیت یک پروژه استفاده می‌شود.

ماینیگ

ماینینگ فرآیند مشارکت منابع محاسباتی در شبکه بلاک چین به منظور ایجاد بلوک های جدید است. در ازای آن، ماینرها پاداش دریافت می‌کنند.

استخر ماینینگ

گروه یا جامعه ای از ماینرها که قدرت محاسباتی یا هش خود را با هم ترکیب کرده‌اند را استخر ماینینگ نام دارد. از آنجایی که ماینرها در بلاک چین‌های اثبات کار برای اولین بار در ایجاد بلوک‌های معتبر جدید با یکدیگر رقابت می‌کنند. ادغام می‌تواند به این شرکت کنندگان کمک کند تا سود استخراج خود را افزایش دهند یا سطح آنها را افزایش دهند.

NFT

توکن غیر قابل تعویض نوعی توکن اتریوم است. مانند توکن‌های دیگر، می‌توان آن‌ها را بین کیف پول‌ها منتقل کرد و در قراردادهای هوشمند استفاده کرد، اما «قابل تعویض» نیستند – به این معنی که نمی‌توان آن‌ها را تکرار یا تقسیم کرد و هر واحد منحصربه‌فرد است. این توکن‌ها در سال گذشته با استقبال قابل توجهی روبرو شده اند، زیرا شخصیت‌های بزرگ دنیای سرگرمی و هنر،‌ آثار هنری و کلکسیون های دیجیتالی خود را منتشر کرده‌اند. برخی از آنها به میلیون ها دلار در پلتفرم هایی مانند OpenSea فروخته شده‌اند.

هزینه های شبکه

برای اطمینان از پردازش تراکنش شما در شبکه بیت کوین یا اتریوم، هزینه شبکه مورد نیاز است. این کارمزد به‌عنوان انگیزه‌ای برای پاداش دادن به مشارکت‌کنندگان شبکه، مانند ماینرها و اعتبارسنجی‌ها، برای پردازش تراکنش‌ها و کمک به ایمن سازی شبکه استفاده می‌شود.

گره

گره نوعی شرکت کننده در شبکه بلاک چین است که داده‌ها را ذخیره می‌کند و به فرآیند اجماع کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که تمام تراکنش‌ها و بلوک‌های جدید معتبر هستند. ماینرها به‌عنوان گره‌های کامل عمل می‌کنند، اما هر کسی می‌تواند بدون مشارکت در منابع محاسباتی، یک گره را برای نظارت بر شبکه اجرا کند.

نوانس

نوانس یک عدد کامل تصادفی است که استخراج‌کنندگان در بلاک چین‌های اثبات کار مانند بیت‌کوین برای حل معمای رمزنگاری که به آن‌ها اجازه می‌دهد یک بلوک جدید اضافه کنند و پاداش بلاک را کسب کنند، روی آن تکرار می‌کنند.

کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی نوعی کیف پول رمزنگاری است که روی کاغذ ذخیره می‌شود. هدف این کیف پول‌ها کم کردن مواجه با کلید خصوصی را کاهش می‌دهد. این یک نوع “ذخیره سرد” است، که در آن کلیدهای خصوصی در معرض هیچ دستگاه متصل به اینترنت که می‌تواند هک یا مورد حمله قرار گیرد، قرار نمی‌گیرد.

امروزه کیف‌پول‌های کاغذی تا حد زیادی به عنوان گزینه‌ای ناامن برای ذخیره رمزنگاری شما در نظر گرفته می‌شوند، زیرا برای تولید چنین کیف پولی، باید از یک وب‌سایت مرکزی و رابط کاربری گرافیکی استفاده کنند که به اندازه هر سرویس متمرکز دیگری ناامن و مستعد حملات هستند.

کلید خصوصی

یک کلید خصوصی برای شناسایی مالک کیف پول ارز دیجیتال استفاده می‌شود. این رمز بسیار شبیه یک رمز عبور عمل می‌کند و هر کسی که یک کلید خصوصی داشته باشد می تواند از آدرس کیف پول مرتبط به وجوه دسترسی پیدا کند.

اثبات سهام

اثبات سهام یا PoS یک مکانیسم توافقی است که توسط بلاک چین‌ها برای اطمینان از ذخیره داده های صحیح در بلاک چین استفاده می‌شود. در بلاک‌چین‌های اثبات سهام، به شرکت‌کنندگانی که مقداری ارز رمزنگاری‌شده را به شبکه واریز می‌کنند (معروف به «استکینگ») این فرصت داده می‌شود تا به تولید بلوک‌های جدید و کسب پاداش‌های بلوک کمک کنند.

اثبات کار

اثبات کار، یا PoW، مکانیزم اجماع دیگری است که از شبکه‌ای از رایانه‌ها به نام ماینرها استفاده می‌کند که تراکنش‌ها را در ازای پاداش‌های کریپتو تأیید می‌کنند. هر کسی می‌تواند یک ماینر شود و با استفاده از منابع محاسباتی برای حل یک معمای رمزنگاری به نام هش برای ایجاد بلوک های جدید رقابت کند. اولین کسی که این کار را انجام می‌دهد، این حق را به دست می آورد که بلاک جدید خود را به بلاک چین اضافه کند.

کلید عمومی

کلید عمومی شما که در کنار کلید خصوصی شما به عنوان یک جفت تولید می شود، یک رشته طولانی از کاراکترها است که از طریق یک الگوریتم برای تولید آدرس کیف پول شما اجرا می شود.

نوسان

برخلاف ثبات، نوسان به تمایل یک دارایی به تغییر قیمت اشاره دارد. بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به شدت نوسان دارند، که برای چنین بازار جوانی قابل انتظار است و می‌تواند جذابیت اصلی معامله گران ارزهای دیجیتال باشد.

کیف پول

کیف پول‌ها ابزارهایی هستند که توسط دارندگان کریپتو برای کنترل کلیدهای خصوصی خود و ایجاد رابطی برای انجام تراکنش‌ها استفاده می‌شوند. امروزه هم کیف پول های نرم افزاری و هم سخت افزاری موجود است، اما تمایز اصلی در حفظ کردن کلید خصوصی و حفظ نکردن آن است.

نهنگ

“نهنگ” یک اصطلاح عامیانه برای توصیف بازیگران بزرگ در بازارهای ارزهای دیجیتال است. این واژه شامل سرمایه گذاران نهادی و افراد ثروتمند می‌شود.

کاغذ سفید

اوراق سفید اسنادی هستند که معمولاً ماهیت آکادمیک دارند و جزئیات دقیق اجرای یک فناوری جدید را پیشنهاد می‌کنند. به طور معمول، پروژه‌های جدید کاغذهای سفیدی را راه‌اندازی می‌کنند تا به کاربران یا سرمایه‌گذاران بالقوه کمک کنند تا محصول یا خدمات، موارد استفاده و پتانسیل آن را درک کنند.

دسته بندی:
برچسب ها:

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *