دانلود اپلیکشن سکویا

اصطلاحات ارز دیجیتال (قسمت ۱)

اصطلاحات تریدینگ

حضور داشتن در بازار کریپتوکارنسی می‌تواند دشوار باشد، به خصوص زمانی که احساس می‌کنید همه به زبان دیگری صحبت می‌کنند. پس بهتر است با برخی از رایج ترین اصطلاحات و عبارات امروزی در صنعت ارزهای دیجیتال و بلاک چین آشنا شوید.

آلت کوین ها

آلت کوین به ارز دیجیتالی غیر از بیت کوین اشاره دارد. هر کدام مجموعه‌ای از قوانین، ویژگی‌ها و موارد استفاده خاص خود را دارند. آلت کوین ها می‌توانند فناوری‌های کاملاً جدید یا فورک‌های ارزهای دیجیتال موجود باشند.

تجارت سودآور

بازار صعودی پدیده‌ای را توصیف می‌کند که در آن قیمت‌های بازار به طور کلی در یک دوره معین روند صعودی دارند و درک عمومی مثبت است.

بازار خرسی

بازار نزولی برعکس بازار رو به صعود، چشم‌اندازها منفی است و قیمت‌های بازار در روند نزولی قرار دارند.

بلاک چین

بلاک چین روشی برای ذخیره سازی داده‌ها به روش غیرمتمرکز است. داده‌ها را می‌توان کپی کرد و در سراسر شبکه سیستم‌های کامپیوتری در بلاک چین توزیع کرد. بلاک‌چین‌ها که معمولاً توسط جامعه‌ای از ماینرها یا اعتبارسنجی‌ها اداره می‌شوند، برای کار کردن به یک واسطه متمرکز نیاز ندارند.

مسدود کردن

بلاک چین‌ها از لیست رو به رشدی از تراکنش‌ها تشکیل شده‌اند که به صورت بلوک‌ها قالب بندی می‌شوند. هر بلوک حاوی یک مرجع رمزنگاری به آخرین مورد است که تغییر تاریخچه بلاک چین را غیرممکن می‌کند.

بلوک پاداش

هنگامی که بلاک‌ها توسط ماینرها یا اعتبار سنجی ها ایجاد می‌شوند، پاداش بلاک صادر می‌شود. این به شکل یک ارز دیجیتال تازه ساخته شده است که به عنوان انگیزه ای برای شرکت کنندگان برای کمک به حفظ بلاک چین استفاده می‌شود.

اجماع، وفاق

اجماع، در زمینه ارزهای دیجیتال، به روشی اشاره دارد که از طریق آن مشارکت‌کنندگان بلاک چین در مورد آنچه باید در بلاک چین گنجانده شود توافق می‌کنند. دو مکانیزم اجماع برجسته در حال حاضر توسط شبکه‌های ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند، اثبات کار و اثبات سهام.

رمزنگاری

رمزنگاری به علم ایمن نگه داشتن اطلاعات اشاره دارد و امروزه در بسیاری از زمینه‌ها در محاسبات مورد استفاده قرار می‌گیرد. رمزنگاری از طریق الگوریتم هش یک طرفه SHA-256 برای فعال کردن Proof-of-Work کار می‌کند. به عبارتی از طریق آن کلید خصوصی/کلید عمومی برای احراز هویت و اعتبار سنجی نقل و انتقالات ارزهای دیجیتال، به ایمن کردن بلاکچین ها و ارزهای دیجیتال کمک می‌کند.

dApp چیست؟

dApps یا برنامه های غیرمتمرکز، برنامه‌هایی هستند که در بالای شبکه‌های بلاک چین اجرا می‌شوند و از قراردادهای هوشمند برای ارائه ابزارها و خدمات غیرقابل اعتماد برای کاربران نهایی استفاده می‌کنند. پرکاربردترین پلتفرم قرارداد هوشمند امروزه پروتکل اتریوم است که امروزه صدها dApp وجود دارد.

DAO چیست؟

DAO یا سازمان غیرمتمرکز مستقل به یک نهاد تجاری اشاره دارد که به عنوان قوانین شفاف در تعدادی از قراردادهای هوشمند نشان داده شده است. هدف آنها کاهش تمرکز تا حد امکان است و معمولاً به جامعه این امکان را می‌دهد که آینده DAO و محصولات آن را با رأی موافق یا مخالف هرگونه تغییر یا به روز رسانی پیشنهادی اداره کند.

غیر متمرکز

غیرمتمرکز کلمه‌ای است که برای توصیف فناوری‌هایی استفاده می شود که از سیستم‌های توزیع شده با هدف افزایش امنیت و افزونگی و کاهش اتکا به نهادهای حاکم و واسطه‌های متمرکز استفاده می‌کنند.

دیفای

DeFi یا غیرمتمرکز مالی به اکوسیستم رو به رشد برنامه‌ها و خدماتی اشاره دارد که از فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال برای ارائه خدمات مالی غیرمتمرکز به کاربران نهایی استفاده می‌کنند. امروزه صدها برنامه DeFi که معمولاً در شبکه اتریوم مستقر شده‌اند، وجود دارند که به کاربران اجازه می‌دهند از ارزهای دیجیتال وام بگیرند، وام دهند و سود کسب کنند. برنامه‌های DeFi از مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند تشکیل شده‌اند که فرآیند دقیق و جریان وجوه کاربران را تعریف می‌کنند، برنامه‌های DeFi به کاربران اجازه می‌دهند.

ERC-20

ERC-20 که در شبکه اتریوم استفاده می‌شود، پرکاربردترین استاندارد رمزارز است. این به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا به راحتی ارزهای دیجیتال را ایجاد کنند که بلافاصله با زیرساخت های موجود سازگار است.

ERC-721

این استاندارد شبکه اتریوم برای توکن های غیرقابل تعویض – NFT ها است. این امکان ایجاد توکن‌های منحصر به فرد و غیرقابل تقلب را فراهم می‌کند. می‌توان از آن برای ایجاد کلکسیون‌های دیجیتال و اقلام بازی یا نمادسازی اقلام منحصربه‌فرد در دنیای واقعی استفاده کرد.

EVM

ماشین مجازی اتریوم یا EVM در اصل یک کامپیوتر مبتنی بر بلاک چین جهانی است. این یک محیط زمان اجرا برای توسعه دهندگان فراهم می کند تا برنامه های غیرقابل اعتماد و غیرمتمرکز را در شبکه اتریوم ایجاد کنند.

فیات

فیات به انواع پول در اکوسیستم مالی سنتی اشاره دارد. نمونه هایی از ارزهای فیات دلار آمریکا و یورو هستند. کار با ارزهای فیات در چشم انداز بلاک چین معمولاً مستلزم اعتماد به یک نهاد مرکزی متمرکز برای حفظ وجوه شما است.

فورک

فورک وضعیتی را توصیف می کند که در آن یک بلاک چین تغییری را در پروتکل تجربه می‌کند که دو زنجیره موازی تولید عامل آن هستند. فورک‌ها معمولاً زمانی اتفاق می‌افتند که توسعه‌دهندگان یا جوامع کریپتو تصمیم می‌گیرند که پروتکل باید به نحوی تغییر یا به‌روزرسانی شود. دو نوع فورک وجود دارد: فورک‌های سخت، که سازگاری با عقب را از بین می‌برند و باعث صدور ارز جدید می‌شوند، و سافت فورک‌ها که مجموعه قوانین را به‌روزرسانی می‌کنند، نیاز به پشتیبانی اکثریت شرکت‌کنندگان شبکه دارد.

FOMO

فومو ترس از دست دادن معنی می‌شود. نوعی از اضطراب اجتماعی ناشی از این تصور که دیگران در حال تفریح ​​یا لذت بردن از مزایای یک رویداد هستند و فرد دارای فومو آن را تجربه نمی‌کند. در بازارهای کریپتو، معمولاً به تماشای توکن‌هایی گفته می‌شود که شما مالک آن‌ها نیستید که از طریق حرکت‌های انفجاری صعودی قیمت می‌گذرند.

FUD

ترس، عدم اطمینان و شک معمولاً به اطلاعاتی اشاره دارد که احتمالاً افراد را به سمت دیدگاه بدبینانه از بازار سوق می‌دهد.

تحلیل بنیادی

روشی برای ارزیابی ارزش یک دارایی معین و همچنین برآورد عملکرد آتی آن است. در زمینه پروژه‌های ارزهای دیجیتال، عواملی مانند ارزش فناوری و نوآورانه یک محصول، تیم پشت آن، یا مدل توزیع توکن و موارد استفاده از آن را در نظر می‌گیرد.

گاز

به کارمزدی اشاره دارد که برای انجام عملیات در شبکه اتریوم، ارسال تراکنش‌ها و استقرار و تعامل با قراردادهای هوشمند دریافت می‌شود. معمولاً قیمت آن بر حسب Gwei است، کسر کوچکی از اتر است.

گوئی (Gwei)

وی کوچکترین بخش غیرقابل تقسیم ارز بومی اتریوم اتر است. ۱ اتر برابر با ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ وی (۱۰۱۸) است. Gwei مخفف Giga-wei است.

نرخ هش

واحد اندازه‌گیری قدرت پردازش نشان می‌دهد که در هر ثانیه چند محاسبه خاص شبکه توسط شبکه بیت‌کوین انجام می‌شود. نرخ هش ۱ ترا هش به این معنی است که شبکه می تواند ۱ تریلیون محاسبه را در یک ثانیه انجام دهد.

HODL

این اصطلاح از غلط املایی کلمه Hold می‌آید. این به اقدام عدم فروش کریپتوهای شما، اغلب در تضاد با روند فعلی بازار اشاره دارد.

دسته بندی:
برچسب ها:

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *