دانلود اپلیکشن سکویا

از رمز ارز مینا چه می‌ دانید؟

رمز ارز مینا

جذابیت ارزهای دیجیتال همیشه در انجام تراکنش‌های سریع و غیرقابل ردیابی از هر کجای دنیا بوده است. این خاص بودن تا زمانی که کلیدهای خصوصی خود و امنیت آنها را در اختیار داشته باشید، برایتان ارزش بالایی دارد. بعد از بیت کوین رمز ارزهای دیگری مانند اتریوم، سولانا و مینا برای ارائه عملکرد بهتر، بهره وری بالا در مقیاس بزرگ ایجاد شدند. از همین روی رمز ارز مینا (MINA) با هدف پرداختن به یکی از مسائل اصلی پیش روی صنعت بلاکچین در اندازه بزرگ ایجاد شد. این ارز دیجیتال از یک تکنیک پیشرفته حریم خصوصی برای کاهش اندازه داده‌ها و کارآمدتر کردن تعامل و اعتبارسنجی داده‌ها استفاده می‌کند.

این تمرکز بر فناوری سبک وزن، نیروی محرکه رشد سکه از زمان عرضه آن بوده است. نوسانات بالای سکه در نوسانات قیمت، کارشناسان و معامله گران را به پیش بینی قیمت مینا علاقه‌مند می کند. این مقاله سکویا به معرفی رمز ارز مینا می‌پردازد و در سری دوم مقاله به وضعیت سرمایه گذاری آن بیشتر می‌پردازیم.

رمز ارز مینا (MINA) چیست؟

رمز ارز مینا یک شبکه بلاکچین است که هدف آن حل مشکل مقیاس پذیری با کاهش حجم داده‌های مورد نیاز برای تراکنش‌ها است. این سیستم از مکانیزم اثبات سهام و تکنیک فشرده سازی داده به نام فناوری دانش صفر استفاده می‌کند که به هزاران تراکنش در ثانیه با حداقل مصرف داده امکان می‌دهد. هر تراکنش در شبکه پروتکل Mina تنها به ۲۰ کیلوبایت نیاز دارد و می تواند تنها در ۱۰ میلی ثانیه انجام شود. این خاصیت باعث کارآمدتر شدن آن از سایر شبکه‌های بلاکچین مانند بیت‌کوین می‌شود که برای اجرای یک تراکنش به گیگابایت داده نیاز دارند.

پروتکل مینا راه حلی نوآورانه برای اعتبارسنجی بلوک با استفاده از براهین ریاضی پیشرفته موسوم به “zk-SNARK های بازگشتی” ارائه می‌دهد که امکان تایید تراکنش های زنجیره ای را با حداقل ابرداده فراهم می‌کند.

رمز ارز (MINA) برای اجازه دادن به تعاملات خصوصی با وب‌سایت‌ها، ترکیب داده‌های قراردادهای هوشمند و متمایز کردن آن از سایر پروتکل‌های بلاکچین ایجاد شده است.

تاریخچه مینا

رمز ارز مینا (MINA) یک بلاک چین است که توسط O(1) Labs ایجاد شد. بنیاد مینا آن را اداره می کند، یک سازمان غیرانتفاعی به رهبری مدیر عامل شرکت ایوان شاپیرو، که دارای تیمی موسس از متخصصان با تجربه از شرکت‌هایی مانند Zcash و Twitter است.

از زمان راه اندازی آن در سال ۲۰۲۱، مینا با موفقیت تراکنش های خصوصی را از طریق سیستم zk-SNARKs خود تسهیل کرده است. توکن های جدید MINA برای مسدود کردن تولیدکنندگان به عنوان انگیزه‌ای برای افزایش فعالیت پاداش می‌دهد. این پروتکل دارای سابقه قوی در زمینه مشارکت و تامین مالی است و در سال ۲۰۱۸ ۳.۵ میلیون دلار از سرمایه گذاران برجسته ای مانند Coinbase و Three Arrows Capital Ventures و ۱۵ میلیون دلار در سال ۲۰۱۹ از سرمایه گذارانی مانند Brevan Howard و Circle Ventures جمع آوری کرد.

در سال ۲۰۱۹، این پروتکل در پی شکایت شرکت بلاکچین R3 نام خود را از Coda به Mina تغییر داد. شبکه اصلی Mina به طور رسمی در ۲۳ مارس ۲۰۲۱ راه اندازی شد و از آن زمان تاکنون بیش از ۲۰۰ استخر سهام ایجاد کرده است. این پروتکل همچنین با بنیاد Nil برای اتصال شبکه Mina به بلاکچین Polygon و با ChainSafe برای بهبود عملکرد گره درون مرورگر شبکه همکاری کرد.

کاغذ سفید پروتکل مینا

کتاب سفید مینا: اقتصاد و سیاست پولی در اکتبر ۲۰۲۰ منتشر شد. طبق اسناد رسمی، “مینا یک بلاکچین لایه ۱ با بلاکچین ۲۲ کیلوبایت و قراردادهای هوشمند دانش صفر (“zkApps”) است که در TypeScript نوشته شد.”

بلاکچین‌های سنتی مانند بیت کوین و اتریوم با انباشت داده‌ها به مرور زمان به طور فزاینده ای بزرگ می‌شوند و همه شرکت کنندگان را ملزم به دانلود و ذخیره صدها گیگابایت داده می‌کند.

در مقابل، پروتکل Mina اندازه ثابتی در حدود ۲۲ کیلوبایت نگه می‌دارد، که این امر باعث می‌شود شرکت‌کنندگان به سرعت همگام‌سازی و تأیید وضعیت توافق فعلی شبکه را آسان کنند. این امر از طریق zk-SNARK های بازگشتی به دست می آید، شکلی از اثبات های ریاضی پیشرفته که امکان تایید تراکنش های زنجیره ای را با حداقل ابرداده فراهم می‌کند.

پروتکل Mina از شواهد دانش صفر، یک تکنیک رمزنگاری، برای ایجاد یک معماری بلاکچین کارآمد استفاده می‌کند. Ouroboros Samasika یک مکانیسم اجماع اثبات سهام است که توسط پروتکل Mina استفاده می شود. این مکانیسم امکان انتخاب تولیدکنندگان بلوک به نام «استیکر» را فراهم می‌کند که مسئول اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ایجاد بلوک‌های جدید در بلاکچین مینا هستند. انتخاب سهامداران بر اساس تعداد سکه های MINA که دارند و مایل به سهام هستند و سایر عوامل مانند شهرت و اتصال به شبکه آنها است. این مکانیسم اجماع، بر خلاف مکانیسم‌های سنتی اثبات کار که توسط سایر شبکه‌های بلاکچین استفاده می‌شود، امکان شبکه‌ای با انرژی کارآمدتر و غیرمتمرکزتر را فراهم می‌کند.

نحوه ایجاد توکن های جدید MINA

پروتکل Mina از مکانیزم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند که مشارکت‌کنندگان شبکه را به سه نقش تقسیم می‌کند: تأییدکنندگان، تولیدکنندگان بلوک و Snarkers.

تأیید کننده‌ها از zk-SNARK برای اثبات اعتبار وضعیت شبکه استفاده می‌کنند که تأیید آن فقط چند میلی ثانیه طول می‌کشد.

تولیدکنندگان بلاک، مشابه ماینرها یا سهامداران در پروتکل‌های دیگر، از طریق پاداش‌های بلوک و کارمزد تراکنش‌هایی که کاربران می‌پردازند تشویق می‌شوند. کاربران همچنین می‌توانند سهام خود را به Block Producer دیگری واگذار کنند و نیازی به حفظ اتصال ثابت به شبکه را از بین ببرند. برای کوتاه کردن بلاکچین، تولیدکنندگان بلاک، باید برای هر تراکنش جدید یک بلوک اضافه و تعداد معادلی از تراکنش‌های قبلی اضافه شده را مخفی کنند.

Snarker ها zk-SNARKs ها را برای تأیید تراکنش‌ها تولید و با هزینه‌های ارسالی که از کارمزد تراکنش پرداخت را جبران می‌کنند. عرضه اولیه رمز ارز مینا ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد است که به ۱ میلیارد واحد نانومینا تقسیم می‌شود.

دسته بندی:
برچسب ها:

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *