دانلود اپلیکشن سکویا

چرا بیت کوین ارزشمند است؟

ویژگی بیت کوین

بیت کوین (BTCUSD) اغلب به عنوان ارز دیجیتال و جایگزینی برای پول فیات تحت کنترل بانک مرکزی شناخته می‌شود. شبکه بیت کوین غیرمتمرکز است و از ارز دیجیتال در معاملات خرده فروشی چندان استفاده نمی‌شود.می‌توان استدلال کرد که ارزش بیت کوین مشابه ارزش فلزات گرانبها است. هر دو از نظر تعداد محدود هستند و موارد استفاده انتخابی دارند. فلزات گرانبها مانند طلا در کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند، در حالی که فناوری زیربنایی بیت کوین، بلاک چین، کاربردهایی در صنایع خدمات مالی دارد. منشأ دیجیتالی بیت کوین به این معنی است که حتی ممکن است روزی به عنوان رسانه ای برای تراکنش‌های خرده فروشی عمل کند. برای اینکه با بیت کوین و ارزش آن بیشتر آشنا شوید همراه این مقاله در سکویا باشید.

چرا بیت کوین ارزش دارد؟

بیت کوین یک فناوری جدید است و بیشتر مردم نمی‌دانند چگونه کار می‌کند. اما اگر عمیق‌تر بگردید، متوجه می‌شوید که سوال درباره بیت کوین نیست. این در مورد پول است چرا برای هر پولی ارزش قائل هستیم؟ آیا این یک توهم جمعی است، که ما نمی‌توانیم از یکسری ویژگی‌های اساسی بیت کوین و پول‌های ارزشمند مشابه صرف نظر کنیم؟

تا جایی که به یاد می‌آوریم همیشه واحدهای پولی (دلار، پوند، ین و…) برایمان با ارزش بوده‌اند. اما یک قدم به عقب برداریم و همین سوال را در مورد آن ارزها از خودمان بپرسیم.  آیا می‌توانیم توضیح دهیم که چرا ارزهای دیجیتال برایمان با ارزش محسوب می‌شوند؟  سوال بعدی که به وجود می‌آید این است که از بازار ارزهای فیات چه می‌دانیم؟ بگذارید طور دیگری بپرسیم؛ اگر به شما می‌گفتند که می‌توانید بین پولی که راحت می‌توان آن را چاپ کرد و پولی که تعداد محدودی از آن وجود دارد، کدام را انتخاب می‌کردید؟

باید بگوییم که بیت کوین هنوز به اندازه دلار بین مردم شناخته شده نیست اما اگر با بیت کوین بیشتر آشنا شوید به سرعت متوجه برتری آن خواهید شد. برای درک بهتر باید بدانیم چرا پول ها ارزش دارند؟

ارزش بیت کوین

پول ها چرا ارزش دارند؟

بیت کوین هم مانند واحدهای پولی دیگر ارزش‌های مشابه دارد. اگر کالاها دارای ویژگی‌های ملموس و خاص باشند، به عنوان پول ارزش شناخته می‌شوند. شش ویژگی اصلی پول ها عبارتند از:

دوام: تولید پول ضعیفی دارد زیرا خراب می شود. از سوی دیگر، طلا زنگ نمی‌زند و یا پوسیده نمی‌شود.

حمل و نقل:  حمل و نقل پول نقد آسان است، اما طلا می‌تواند برای حمل و نقل در مقادیر زیاد مالیات فیزیکی داشته باشد. به عبارتی مجبور هستید ارتشی را برای پرداخت قبوض خود استخدام کنید تا امنیت مالی و جانی شما را تضمین کند.  

تقسیم پذیری: دلارهای آمریکا را می توان برای خریدهای کوچک به سنت تقسیم کرد.

قابلیت جابجایی: یک دلار یک دلار است، اما یک بشکه سیب می‌تواند از نظر کیفیت و کمیت به طور قابل توجهی از بشکه دیگر متفاوت باشد. اگر ارز قابل تعویض نباشد، هر تراکنش نیاز به حسابرسی دارد.

کمبود:  ارزها از قانون عرضه و تقاضا مستثنی نیستند. هر چه یافتن یا خلق کالا آسان‌تر باشد، ارزش آن کمتر است. پول باید عرضه محدودی داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که قدرت خرید آن ثابت می‌ماند.

مقبولیت : اگر پولی پنج معیار اول را برآورده کند، احتمال اینکه مردم از آن استفاده کنند بیشتر است. هر چه تعداد افراد بیشتری ارز را بپذیرند، خرج کردن آن آسان‌تر خواهد بود. مقبولیت را می‌توان به عنوان اثر شبکه پول در نظر گرفت.

اینکه یک کالا چقدر این ویژگی‌ها را به طور معتبر نشان می‌دهد تعیین می‌کند که آیا می‌تواند نقش پول را ایفا کند یا خیر. واضح است که یک کالا از یک توهم جمعی تبدیل به ارز نمی‌شود. درعوض، مردم به طور مستمر پول‌های جدیدی را بر اساس میزان عملکرد آنها به عنوان چنین عملکردی انتخاب کرده‌اند.

ارزش بیت کوین با چه ویژگی‌ هایی سنجیده می‌شود؟

دوام: بیت کوین را نمی‌توان از بین برد. تا زمانی که بلاکچینی حتی بر روی یک رایانه حفظ شود، بیت کوین وجود دارد. از زمان آغاز به کار بیت کوین، شبکه ۳۲۰۰ روز بدون قطعی داشته است؛ برای مقایسه، سیستم انتقال پول فدرال رزرو در فوریه ۲۰۲۱ برای چند ساعت آفلاین شد.

قابلیت حمل: بیت کوین را می‌توان در عرض چند ثانیه به هر جایی که اتصال اینترنتی وجود دارد با تسویه نهایی احتمالی در عرض یک ساعت ارسال کرد. یک کاربر بیت کوین که کلید خصوصی خود را حفظ کرده است به معنای واقعی کلمه بیت کوین خود را هر کجا که می رود با خود حمل می‌کند.

بخش پذیری: یک بیت کوین منفرد از ۱۰۰ میلیون واحد کوچکتر به نام ساتوشی تشکیل شده است.

قابلیت معاوضه: بیت کوین ها همه یکسان هستند. هیچ سکه ای با ارزش تر از سکه بعدی نیست. برخلاف طلا یا ارز کاغذی، جعل آنها غیرممکن است.

کمیابی: بیت کوین اولین شیء کمیاب است. تنها ۲۱ میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت. هر کسی می‌تواند کد پروتکل را برای تأیید این محدودیت بررسی کند. اکثریت قریب به اتفاق گره ها، مجریان قوانین بیت کوین، باید بر خلاف منافع اقتصادی خود عمل کنند تا محدودیت تغییر کند.

مقبولیت: در حالی که تخمین‌ها برای تعداد دارندگان بیت‌کوین متفاوت است، برخی از پذیرش‌ها به ۱۱۴ میلیون نفر می‌رسد. این تعداد هر روز افزایش می‌یابد که دانش پروتکل گسترش می‌یابد و خرید، خرج کردن و ذخیره بیت‌کوین آسان‌تر می‌شود.

بیت کوین سختی طلا را با قابلیت حمل و تعویض فیات ترکیب می‌کند و برای عصر دیجیتال ساخته شده است. عرضه آن به شدت توسط کد آن تنظیم می شود و توسط کسانی که از آن استفاده می کنند اجرا می شود. بیت کوین را می‌توان در عرض چند ثانیه به هر نقطه از جهان ارسال کرد بدون اینکه متحمل هزینه‌های گزافی شود که اغلب در سیستم مالی سنتی هزینه می‌شود.

امکان کپی کردن بیت کوین وجود دارد؟

اگر بیت کوین فقط کد منبع باز است، چرا نمی‌توان آن را کپی کرد؟ آیا پروتکل جدیدی که شبیه بیت کوین به نظر می‌رسد و احساس می کند همان ویژگی های پولی را دارد؟

بله و خیر. مطمئناً، بیت کوین جدید ظاهراً مانند نسخه اصلی عمل می‌کند، اما فاقد اعتبار است. کد بیت کوین به خودی خود پول نیست. چیزی که بیت کوین را به پول تبدیل می‌کند این است که قوانین آن برای بیش از یک دهه به طور قابل اعتمادی اجرا شده‌اند. هیچ تغییر حیله‌گرانه‌ای صورت نگرفته است و هیچ شخص یا سازمانی نتوانسته است کنترل شبکه را در دست بگیرد. در هر صورت، بیت کوین در طول زمان به طور فزاینده ای غیرمتمرکز و مقاوم در برابر سانسور بوده است.

کپی بیت کوین

ارزش بیت کوین به همان اندازه به نحوه تکامل شبکه و کد آن بستگی دارد. بیت کوین شش ویژگی پول سالم را همیشه خواهد داشت، زیرا هیچ کس نمی‌تواند آن را تغییر دهد. اعتبار کمبود بیت کوین (و سیاست پولی) تنها به این دلیل وجود دارد که غیرمتمرکز و مقاوم در برابر سانسور است، که به خودی خود ارتباط بسیار کمی با نرم افزار دارد. در مجموع، این امر باعث پذیرش و نقدینگی فزاینده می‌شود که ارزش شبکه بیت کوین را تقویت می‌کند. به عنوان بخشی از این فرآیند، افراد در عین حال از شبکه‌های پولی پایین‌تر منصرف می‌شوند.

 اساساً به همین دلیل است که ویژگی‌های نوظهور در بیت‌کوین تقریباً غیرممکن است تکرار شود. در پاسخ به اینکه چرا بیت‌کوین را نمی‌توان کپی یا خارج از رقابت کرد باید گفت که : بیت‌کوین از قبل به عنوان یک گزینه وجود دارد و ویژگی‌های پولی آن در طول زمان قوی‌تر می‌شوند (و با مقیاس بزرگ‌تر)، در حالی که ویژگی پول‌های سنتی روز به روز ضعیف‌تر می‌شوند.

در واقع داشتن یک نسخه ضعیف تر و کمتر اثبات شده از بیت کوین به معنای در اختیار داشتن نوع ضعیف تری از پول است. واقعا چند نفر می خواهند این کار را انجام دهند؟

آیا ارزش بیت کوین دروغی است؟

مانند هر دارایی یا هرچیز با ارزشی، قیمتی که مردم مایلند برای بیت کوین بپردازند به صورت اجتماعی توافق شده که بر اساس عرضه و تقاضا است. از آنجایی که بیت‌کوین‌ها مجازی هستند و فقط در شبکه‌های کامپیوتری وجود دارند، برخی افراد به سختی درک می‌کنند که بیت‌کوین‌ها کمیاب هستند و هزینه بسیاری برای تولید آنها صرف می‌شود. به دلیل عدم تمایل به پذیرش اینکه ردپای دیجیتال می‌تواند ارزش خود را از این طریق حفظ کند، عده‌ای معتقد هستند که بیت کوین ها بی ارزش هستند. دیگرانی که سیستم بیت کوین را درک می‌کنند معتقدند که این سیستم ارزشمند است.

ارزش بیت کوین تغییر می‌کند؟

قیمت بیت کوین در بازار نوسانات بسیاری دارد. در نتیجه، قیمت بازار در هر زمان می‌تواند به شدت از ارزش منصفانه یا ذاتی آن فاصله داشته باشد. با این حال، با گذشت زمان، بازارهای بیش از حد فروش تمایل به بازگشت دارند و بازارهای بیش از حد خرید خنک می‌شوند. بنابراین، در هر لحظه نمی‌توان گفت که آیا بیت‌کوین‌ها ارزش منصفانه‌ای دارند یا خیر.

آیا بیت کوین پول است؟

در حالی که بیت کوین ویژگی پول مانند را دارد، اقتصاددانان و قانونگذاران متقاعد نشده‌اند که بیت کوین در حال حاضر به عنوان پول عمل می‌کند. دلیل این امر تراکنش‌های نسبتا کمی در بیت کوین انجام می‌شود. در حالی که مردم ممکن است بیت کوین را در حجم زیاد و ارزش انتقال در سراسر شبکه معامله کنند، فعالیت تجاری آن هنوز کم برآورد می‌شود.

هزینه تولید ۱ بیت کوین چقدر است؟

هزینه تولید یک بیت کوین به هزینه برق، سختی استخراج، پاداش بلاک و بهره وری انرژی ماینرها بستگی دارد. با پاداش بلاک ۶.۲۵ BTC، سختی ۲۷.۵تریلیون، ۰.۱۵ دلار در هر کیلووات ساعت، و بهره وری انرژی ۴۵ ژول در هر تراهش، هزینه تولید ۱ BTC = ۳۵۵۰۰ دلار است.

جمع بندی نکات مهم بیت کوین

ارزش بیت کوین همانطور که گفته شد براساس ۶ ویژگی دوام، قابلیت حمل، تقسیم پذیری، قابلیت تعویض، کمیاب بودن و قابل قبول بودن محاسبه می‌شود.

بیت کوین قابل کپی نیست بله، کد آن برای همه رایگان است تا آن‌طور که می‌خواهند ببینند و از آن استفاده کنند، اما ویژگی‌های شبکه فراتر از برنامه‌نویسی خالص است. بیت کوین در بیش از یک دهه از عمر خود ثابت کرده است که غیرمتمرکز و مقاوم در برابر سانسور است.

دسته بندی:
برچسب ها:

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *