دانلود اپلیکشن سکویا

ارزش ذخیره بیت کوین چیست؟

ذخیره ارزش بیت کوین

دلایل زیادی برای علاقه‌مندی به بیت کوین وجود دارد و ما رایج ترین آنها را در این مقاله بیان می‌کنیم. البته، بدون شک این قیمت است که بیشترین توجه و علاقمندی را به خود جلب می‌کند. زیرا بسیاری از مردم همیشه به دنبال راه‌هایی برای رشد ثروت خود هستند.

بیت کوین تاکنون ثابت کرده است که در طول زمان یک روش دیدنی برای افزایش ثروت به شمار می‌آید. این ارز دیجیتال بازده سالانه ۲۳۰ درصدی در دهه گذشته داشته و اکنون نوسانات بالایی را تجربه می‌کند. به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۴، ۵۸ درصد از ارزش خود را از دست داد. بنابراین فقط به دلیل اینکه بیت کوین در دهه گذشته عملکرد خوبی داشته است، هیچ تضمینی وجود ندارد که این روند ادامه پیدا کند.

در سال‌های اخیر، این عبارت که بیت‌کوین ممکن است به‌عنوان «ذخیره‌ای از ارزش» (store of value) عمل کند، مورد توجه قرار گرفته است. این امر باعث شده که افراد بیشتری بیت کوین را با قصد نگهداری آن برای یک دوره متوسط ​​تا طولانی خریداری کنند. در این مقاله در سکویا مگ می‌خواهیم درباره ارزش ذخیره بیتکوین صحبت کنیم و به استدلال های کلیدی موافق و مخالف آن نگاهی بیاندازیم.

ذخیره ارزش ارز دیجیتال به چه معناست؟

به طور کلی، ذخیره ارزش به هرچیزی که قدرت خرید خود را در آینده حفظ می‌کند و می تواند به راحتی با چیز دیگری مبادله شود، گفته می‌شود. به عبارت دیگر:

یک ذخیره ارزش باید در طول زمان به همان اندازه یا بیشتر ارزش داشته باشد.
ذخیره ارزش باید با چیز دیگری (مانند طلا یا دلار) قابل مبادله باشد.
این باعث ایجاد محدودیت‌هایی برای ذخیره خوب ارزش می‌شود. یک ذخیره خوب ارزش مانند گل یا شیر نباید عمر بسیار کوتاهی داشته باشد. همچنین باید به میزان قابل قبولی مایع باشد، که معیاری است برای سنجش آسان یا دشوار بودن مبادله.

برای مثال، مبادله یک شمش طلا با پول بسیار آسان‌تر و سریع‌تر از مبادله خانه با پول است. به عبارت دیگر، طلا «مایع تر» از املاک و مستغلات است. اگر کسی ذخیره ارزش شما را با چیز ارزشمند دیگری مبادله نکند، پس ذخیره ارزش شما عملاً بی ارزش خواهد بود. در نهایت، ذخایر ارزش باید نسبتاً کمیاب باشند یا به سختی به دست آیند. هوا بسیار مهم است، با این حال فراوانی آن را به عنوان ذخیره‌ای از ارزش بی‌اهمیت می‌کند.

چه چیزهایی ذخیره ارزش هستند؟

برخی از رایج ترین دخیره ارزش‌ها عبارتند از ارز فیات، فلزات گرانبها، املاک و مستغلات. ارزهای فیات مانند دلار، یورو و ین، آشناترین ارزش ذخیره برای اکثر مردم هستند، زیرا ما هر روز با آنها سروکار داریم. آنها بسیار مایع‌اند و برای معاملات روزانه بسیار مفید هستند و در همه جا پذیرفته می‌شوند. ارزهای فیات تا حدودی به دلیل اعتماد به سیستم های مالی که پشتیبان آن‌ها هستند، به عنوان ذخیره رایج ارزش به شمار می‌آیند.

شاید بزرگترین مزیت ارزهای فیات به عنوان ذخیره ارزش این باشد که دولت-ملت‌ها آنها را تحریم می‌کنند و همه باید از آنها برای پرداخت مالیات، تسویه بدهی‌ها و غیره استفاده کنند. با این حال، این مزیت با معایبی همراه می‌شود. وقتی ارزهای فیات توسط دولت-ملت‌هایی که آنها را منتشر می‌کنند مدیریت ضعیفی داشته باشند، در معرض تورم قرار می گیرند، در این صورت ذخیره ارزش پول کاهش پیدا می‌کند.

تورم بیش از حد، اگرچه نادر است، اما منجر به سقوط کامل ارزش یک ارز فیات می‌شود. این اتفاق به دلیل ترکیبی از سیاست‌های اقتصادی ضعیف، شرایط پیچیده ژئوپلیتیکی و چاپ بیش از حد پول رخ می‌دهد.

طلا یا ملک آیا برای ذخیره ارزش هستند؟

فلزات گرانبها مانند طلا و نقره به دلیل کمبود نسبی، سهولت معامله، سودمندی و نقدینگی در طول تاریخ به عنوان ذخیره ارزش مورد استفاده قرار گرفته‌اند. فلزات گرانبها در مقایسه با سایر مواد معدنی طبیعی کمیاب هستند. این بدان معنی است که مردم باید منابع قابل توجهی را برای به دست آوردن آنها صرف کنند، مثلاً آنها را از زمین بیرون بیاورند و آنها را تصفیه کنند.

در حالی که معامله با فلزات در عصر مدرن آسان نیست، معامله با فلزاتی مانند طلا بسیار ساده‌تر از زمین است. در واقع شما نمی‌توانید مستقیماً با طلا یا نقره بهای چیزی را پرداخت کنید. اما می‌توانید آنها را با پول نقد مبادله کنید و به همین دلیل طلا و نقره جزو دارایی‌های بسیار نقد شونده قرار می‌گیرند.

املاک و مستغلات، مانند فلزات گرانبها، سابقه طولانی به عنوان ذخیره ارزش دارند. زمین و اشیاء خاص (نقاشی‌های معروف، اسناد تاریخی، کتاب های مصور کلکسیونی و غیره) ارزش خود را به خوبی حفظ کرده‌اند. بزرگترین ضعف زمین و ملک نقدینگی است. همه می‌دانند که خرید خانه چقدر زمان بر و دشوار خواهد بود. ممکن است سال‌ها طول بکشد تا خریدار مناسب برای ملک منحصر به فرد پیدا شود. این واقعیت که مبادله ارزش شی بسیار سخت است، ارزش آن شی را کمتر می‌کند. همه اینها به این معنی است که املاک و مستغلات معمولاً دخیره ارزشی خوبی برای ثروتمندان به شمار می‌آیند.

استدلال ذخیره ارزش در برابر بیت کوین

در حالی که بیت کوین به عنوان یک دارایی بسیار خوب عمل کرده است، البته، برخی از افراد معتقد هستند که نباید آنها را به عنوان ذخیره ارزش درنظر گرفت. سایر ذخیره‌های ارزشی که در بالا مورد بحث قرار گرفت، سابقه بسیار طولانی‌تر و با دوام‌تری نسبت به بیت کوین دارند.

کاهش ارزش بیش از ۵۰٪ بیت کوین یکی از مهمترین دلایلی که علیه ذخیره ارزش بودن آن مطرح می‌شود. در حالی که برای سایر ذخیره‌های ارزش، نوسانات قیمت بسیار کمتری در طول زمان داشته‌اند. این سطح از نوسان برای افراد ریسک گریز خطرناک به حساب می‌آید.

یک مشخصه کلیدی ارزش ذخیره بیتکوین کمیاب بودن است که بیت کوین این ویژگی را دارد. اما منتقدان خاطرنشان می‌کنند که کد برنامه نویسی بیت کوین منبع باز است و هر کسی آزاد است یک کپی دقیق از بیت کوین ایجاد کند و آن را در جهان منتشر کند. در واقع، افراد زیادی در طول سال‌ها این کار را انجام داده اند. بنابراین، برخی افراد ادعا دارند که کمبود بیت کوین واقعی نیست، بلکه مصنوعی است.

در نهایت، بسیاری مدعی هستند که بیت کوین یک فناوری قدیمی به حساب می‌آید و ذخیره ارزش محسوب نمی‌شود. پس باید ارز دیجیتال دیگری به بازار بیاید که نقص‌های بیت کوین را در طول زمان نداشته باشد.

استدلال ذخیره ارزش برای بیت کوین

نمی توان جدید بودن بیت کوین را انکار کرد، و همین ویژگی در شرایطی می‌تواند نقطه مثبت باشد. برای مثال، ۱۴ سال پیش، اولین گوشی هوشمند (آیفون) عرضه شد. تنها ۱۴ سال بعد، تلفن‌های هوشمند در سراسر جهان در همه جا حضور پیدا کردند. این تلفن‌ها به مردم اجازه می‌دهند کارهای قدیمی (مرور در اینترنت، عکس‌برداری، برقراری ارتباط) را به روش‌های جدید و بهتر انجام دهند. بیت کوین هم دقیقا همین این کار را برای پول و امور مالی انجام می‌دهد. بیت کوین، مانند بسیاری از چیزهای جدید، بی ثبات خواهد بود، با این حال به خوبی گسترش پیدا کرده است. در واقع، می‌توان گفت که بهترین دارایی نقدی در دهه گذشته به شمار می‌آید.

همانطور که گفته شد، منتقدان بیت کوین اشاره می‌کنند که به طور مصنوعی کمیاب به نظر می‌رسد، بنابراین بی ارزش است. با این حال، مقدار زیادی از ذخیره‌های ارزش به طور مصنوعی کمیاب هستند. در واقع، ارز فیات، یکی از منابع اصلی ارزش، به طور مصنوعی کمیاب است! دولت‌ها همیشه می‌توانند بیشتر چاپ کنند، اما به طور کلی این کار را نمی‌کنند زیرا می‌خواهند ارز نسبتا کمیاب باشد. با این حال، در حالی که بانک‌های مرکزی می‌توانند کمبود ارزهای فیات را به میل خود کاهش دهند، کمیابی بیت‌کوین به شدت کاهش یافته است. تنها ۲۱ میلیون بیت کوین ممکن وجود دارد و بخش نه چندان ناچیزی از آن برای همیشه از دست می‌رود.

ذخیره ارزش در ارز دیجیتال

درست است که فناوری بیت کوین به اندازه سایر ارزهای دیجیتال پیشرفته نیست، اما این می‌تواند به عنوان یک مزیت هم تلقی شود. در حالی که فناوری‌های جدیدتر احتمالاً دارای نقص‌ها و سوءاستفاده‌هایی هستند، بیت‌کوین به‌عنوان یکی از آزمایش‌شده‌ترین شبکه‌های غیرمتمرکز در جهان به شمار می‌آید. از زمان راه اندازی در سال ۲۰۰۹، بدون توقف، ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته فعال بوده است.

بیت کوین یک دارایی قابل نقد است و نقدینگی آن هر سال با درصدهای زیادی بهبود می‌یابد. معامله با بیت کوین در حال حاضر بسیار آسان تر از طلا و ارز فیات است. هر سال کسب و کارهای بیشتری شروع به پذیرش بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت قابل قبول می کنند، که به این معنی است که بیت کوین در حال توسعه ابزار بیشتر است. در حال حاضر برای حواله بین المللی استفاده می‌شود و اخیراً توسط برخی از دولت‌ها به عنوان نوعی پول قانونی پذیرفته شده است.

عامل مهم دیگری که به پتانسیل بیت کوین به عنوان یک ذخیره ارزش کمک می‌کند، از ماهیت غیرمتمرکز و صرفا دیجیتال آن ناشی می‌شود. از آنجایی که بیت کوین به طور همزمان در همه جا و هیچ کجا وجود ندارد، تصاحب یا سرقت آن دشوار است اما «با خود بردن» آن بسیار ساده است.

به عنوان مثال، افرادی که فیات را در بانک ذخیره می‌کنند، این خطر را دارند که بانک دسترسی به وجوه آنها را محدود کند. همین امر در مورد گواهینامه‌های طلایی که در یک انبار متمرکز نگهداری می‌شوندهم صدق می‌کند. در حالی که سایر ذخیره‌های ارزش به امنیت سنگین نیاز دارند و جابه‌جایی آنها پرمخاطره یا پرهزینه است، بیت کوین – چه ۱۰۰ دلار ارزش داشته باشد و چه ۱۰۰ میلیون دلار – می‌توان با استفاده از یک رمز عبور حفظ شده به آن دسترسی داشت.

استفاده از بیت کوین به عنوان ذخیره ارزش

در نهایت، بحث بیت کوین به عنوان یک ارزش ذخیره بیتکوین با این موضوع تعیین می‌شود که آیا مردم از آن به عنوان ذخیره ارزش استفاده می کنند یا خیر. تا اینجا به نظر واضح است که عموم و شرکت های خصوصی بیشتر بیت کوین را تا حدودی به عنوان یک ذخیره ارزش می‌شناسند. آینده تک بعدی نیست سهام، اوراق قرضه، طلا، نقره و املاک و مستغلات بدون شک سرمایه گذاری های محبوب باقی خواهند ماند. اما با توانایی ریشه‌دار آن برای ذخیره ارزش، مطمئناً شاهد استفاده بیشتر کریپتو توسط افرادی هستیم که می‌خواهند از درآمد خود محافظت کنند.


دسته بندی:
برچسب ها:

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *