دانلود اپلیکشن سکویا

سولند (Solend) چیست و چگونه کار می کند

سولند چیست

سولند Solend یک پروتکل وام دهی DeFi در Solana است که به دلیل مقیاس پذیری و ترکیب‌پذیری بالا مورد توجه قرار گرفته است.
ارز دیجیتال Solend غیرمتمرکز محسوب می شود که بر اساس Solana ساخته شده است. این رمز ارز به دلیل گسترش روش‌های موجود برای کاربران Solana و برای افزایش سود مالی محبوبیت پیدا کرد. سولند با پر کردن شکاف بزرگی در اکوسیستم سولانا، در یک ماه پس از عرضه، ۱۰۰ میلیون دلار سپرده جذب کرد.
سولند از مقیاس پذیری بالای بلاکچین سولانا استفاده کرد که شهرت خود را به دلیل سریع بودن و با کارمزد تراکنش‌های پایین ایجاد کرده بود. در واقع کاربران می‌توانستند از طریق سولند با وام دادن و کسب سود از سرمایه خود به بهترین شکل استفاده کنند. در راستای فلسفه عدم تمرکز، سولند یک پروژه جامعه محور است که در آن رأی دهندگان به طور جمعی تصمیم می گیرند.

این مقاله در سکویا به بررسی Solend و عملکرد آن، از جمله وام و قرض، درآمد و پاداش، ایجاد استخر، خطرات مرتبط، موضوع نهنگ و سایر مفاهیم مرتبط می‌پردازد.

سولند چیست؟

Solend یک پلتفرم مستقل وام دهی و استقراضی است که کاربران را قادر می‌سازد تا دارایی‌های خود را در شبکه Solana قرض یا وام دهند. یک الگوریتم نرخ بهره و وثیقه‌های پروتکل را تعیین می‌کند و به کاربران این امکان را می‌دهد تا سود کسب کنند و از دارایی‌های رمزنگاری بلند یا کوتاه در پلتفرم استفاده کنند. SLND، توکن بومی Solend، در معرض بازار مالی غیرمتمرکز (DeFi) Solana قرار می‌گیرد.

زمانی که Solend در آگوست ۲۰۲۱ راه اندازی شد، کل ارزش شده آن (TVL) کمتر از ۲۰ میلیون دلار بود. حدود سه ماه بعد، TVL آن به حدود ۱ میلیارد دلار افزایش یافت. Solend امیدوار است بزرگترین پروتکل وام دهی و استقراض DeFi در شبکه Solana باشد. پیش از این، سولند به عنوان بخشی از هکاتون فصل سولانا در ژوئن ۲۰۲۱ که برنده شد، نمونه اولیه شد. موفقیت این پروژه را تسریع کرد تا به عنوان پروتکل وام دهی وارد دنیای DeFi شود.

Solend چگونه کار می کند؟

در هسته خود، Solend به کاربران اجازه می‌دهد تا در وام های غیرمتمرکز در شبکه Solana شرکت کنند. کاربران دارایی‌ها را به حساب های خود در Solend واریز و سود دریافت می‌کنند. علاوه بر این، آنها همچنین می‌توانند سپرده‌های خود را برای دریافت وام بدون توجیه ابزار خود برای بازپرداخت وثیقه کنند.

اپلیکیشن Solend نیاز وام گیرندگان را برای گذراندن یک فرآیند پیچیده درخواست دهی برای دریافت وام را از بین می‌برد. آنها به راحتی می‌توانند وام‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت بگیرند، زیرا همه فرآیندها به لطف قراردادهای هوشمندی که در بسیاری از بندها برای تعیین محدودیت‌های استقراض و جمع‌آوری سود نقش دارند، خودران می‌شوند.

نحوه وام دهی کریپتو در سولانا

برای وام گرفتن در Solend، کاربران به یک کیف پول سولانا برای پرداخت هزینه‌های گاز نیاز دارند. آنها برای دسترسی به عملکرد شبکه به ارز دیجیتال بومی Solana نیاز دارند.

کاربران می‌توانند ارزهای دیجیتال را در پلتفرم‌های سازگار قرض یا وام دهند. تعداد توکن‌های رمزنگاری که پلتفرم پشتیبانی می‌کند به طور پیوسته در حال افزایش است. این به کاربران امکان می‌دهد از طیف گسترده‌ای از دارایی‌های رمزنگاری، از جمله کوین‌های بومی، استیبل کوین‌ها و ممکوین‌ها استفاده کنند و تطبیق‌پذیری را به پلتفرم اضافه کنند. کل فرآیند فهرست‌بندی توسط انجمن اداره می‌شود، همگام با فلسفه DeFi.

قبل از اینکه کاربران بتوانند دارایی های کریپتو را قرض یا وام دهند، باید کیف پول Solana خود را به پلتفرم متصل کرده و SOL را به حساب خود اضافه کنند. کاربران می‌توانند جزئیات تراکنش خود را از طریق پنل حساب بررسی کنند.

درآمد و پاداش

وام دهنده نه تنها بر اساس بازدهی درصدی سالانه، مشابه وام های معمولی، سود دریافت می‌کند، بلکه پاداش‌های اضافی را نیز در قالب توکن های SLND، که توکن های بومی Solend هستند، دریافت می‌کند.

استخرها

سولند دارای یک استخر نقدینگی جهانی با چندین استخر مجزا و مجوز است. توکن‌هایی که دارای اوراکل های قابل اعتماد و نقدینگی ضخیم هستند را می‌توان در استخر اصلی فهرست کرد. با این حال، بیشتر توکن‌ها ابتدا قبل از انتقال به استخر اصلی در استخرهای ایزوله فهرست می‌شوند.

استخرهای ایزوله برای فهرست کردن توکن ها کوچکتر هستند که نقدینگی کمتر و نوسانات بیشتری دارند. استخرهای مجوز هر کسی را قادر می‌سازد که یک استخر مجزا روی پروتکل ایجاد کند.

توکن‌های موجود در لیست توکن ها، همراه با حجم معاملات از پیش تعیین شده، در لیست ظاهر می شوند. هنگامی که تمام پارامترها برآورده شدند، کاربران باید روی دکمه “ایجاد استخر” کلیک کنند تا یک استخر ایجاد شود.

پنل کاربری

پنل کاربری از نظر بصری دلپذیر و شهودی است، که افراد می‌توانند بدون گذراندن دوره های آموزشی گسترده شروع به کار روی آن کنند. این پنل دارای گزینه “تامین” است که به کاربران در مورد علاقه‌ای که می‌توانند کسب کنند می‌گوید.

نوار قرمز روی پنل کاربری، آستانه انحلال هر وامی را که کاربران گرفته‌اند نشان می‌دهد. اگر ارزش دارایی تحت وثیقه کاهش یابد و وام از آستانه انحلال عبور کند، سیستم می‌تواند دارایی های کاربران را نقد کرده و وجوه را نزد وام دهندگان سپرده گذاری کند.

نحوه درآمد سولند

خود سولند با اخذ کارمزد پروتکل برای وام ها درآمد کسب می کند. هزینه‌ها همچنین به صندوق بیمه برای پلتفرم کمک می‌کند. کاربران می‌توانند به سرعت دارایی‌های دیجیتالی را بدون پرداخت هزینه تراکنش‌های زیادی، قرض بگیرند یا بفروشند. خزانه داری سولند پوشش بیمه ای برای دارایی های موجود در استخر در صورت هرگونه سوء استفاده یا هک فراهم می کند.

آینده سولند

سولند (Solend) قدرت DeFi را به شبکه سولانا آورده و به کاربران فرصت‌ زیادی برای سود کردن می‌دهد. اگرچه مسئله نهنگ آسیب پذیری پروتکل را آشکار کرد، پوشش نقره ای توانایی توسعه دهندگان برای مدیریت چیزها بود. کریپتو هنوز یک صنعت جدید است که در آن مردم در حال یادگیری هستند. رسیدگی موفقیت آمیز به موضوع نهنگ برای رضایت بیشتر ذینفعان، اعتبار پروتکل را افزایش داد.

علاوه بر این، Solend یک عنصر DeFi قوی را به اکوسیستم Solana می آورد. علیرغم وجود آسیب‌پذیری‌ها، برنامه کاربردی جذابی است که با از بین رفتن ایرادات، کاربران بیشتری ممکن است آن را هیجان‌انگیز بدانند.

دسته بندی:
برچسب ها:

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *