دانلود اپلیکشن سکویا

Solana (SOL) چیست و SOL Crypto چگونه کار می کند؟

سولانا چیست

سولانا یک پلتفرم بلاک چین است که برای میزبانی برنامه‌های غیرمتمرکز و مقیاس پذیر به شمار می‌آید. این پروژه در سال ۲۰۱۷ تأسیس شد و در حال حاضر توسط بنیاد سولانا مستقر در ژنو اجرا می‌شود، در حالی که بلاک چین توسط آزمایشگاه‌های Solana مستقر در سانفرانسیسکو ساخته شده است.

سولانا (SOL) چیست؟

سولانا از نظر تعداد تراکنش‌هایی که می‌تواند پردازش کند بسیار سریع‌تر است و کارمزد تراکنش‌های بسیار پایین‌تری نسبت به بلاک‌چین‌های رقیب مانند اتریوم دارد. ارز دیجیتالی که بر روی بلاک چین سولانا اجرا می‌شود با نام Solana و نماد SOL شناخته می‌شود. این ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۱ تقریباً ۱۲۰۰۰ درصد افزایش یافت و در مقطعی به ارزش بازاری بیش از ۶۶ میلیارد دلار رسید. همین مساله سولانا را به پنجمین ارز دیجیتال بزرگ تبدیل کرد.

با این حال ارز سولانا از حمام خون ارز دیجیتالی که در سال ۲۰۲۲ رخ داد، در امان نماند. در ۳ اکتبر ۲۰۲۲، ارزش بازار SOL به حدود ۱۱.۷۱ میلیارد دلار کاهش پیدا کرد و رتبه نهم را در ارزش بازار بدست آورد. در این مقاله در سکویا مگ بیشتر درمورد سولانا خواهیم دانست.

خرید سولانا

تاریخچه سولانا


در نوامبر ۲۰۱۷، آناتولی یاکوونکو کاغذ سفیدی را منتشر کرد که در آن Proof of History، تکنیکی برای حفظ زمان بین رایانه‌هایی که به یکدیگر اعتماد ندارند، توضیح می‌داد. از تجربه قبلی آناتولی در طراحی سیستم های توزیع شده در Qualcomm، Mesosphere و Dropbox، او می دانست که یک زمان قابل اعتماد، همگام سازی شبکه را بسیار ساده می کند. هنگامی که همگام سازی ساده باشد، شبکه حاصل می تواند سریعتر عمل کند و فقط به پهنای باند شبکه محدود شود.

آناتولی مشاهده کرد که سیستم‌های بلاک چین بدون ساعت، مانند بیت‌کوین و اتریوم، زمانی که سیستم‌های پرداخت متمرکز مانند ویزا به حداکثر سرعت ۶۵۰۰۰ تراکنش در ثانیه نیاز داشتند، تلاش می‌کردند تا بیش از ۱۵ تراکنش در ثانیه در سراسر جهان داشته باشند.واضح بود که بدون ساعت آنها هرگز نمی‌توانستند سیستم پرداخت جهانی یا ابررایانه جهانی شوند که اکثر آنها آرزوی آن را داشتند. هنگامی که آناتولی مشکل توافق رایانه‌هایی را که به یکدیگر اعتماد ندارند را حل کرد، می‌دانست که کلید ارائه ۴۰ سال تحقیقات سیستم‌های توزیع‌شده را به دنیای بلاک چین در اختیار دارد. این کلید به دست آمده فقط ۱۰ برابر سریعتر، یا ۱۰۰ برابر، یا ۱۰۰۰ برابر نیست، بلکه ۱۰۰۰۰ برابر سریعتر خواهد بود!

تاریخچه سولانا

شروع ماجرای سولانا

پیاده سازی آناتولی در یک پایگاه کد خصوصی آغاز شد و در زبان برنامه نویسی C پیاده سازی شد. گرگ فیتزجرالد که قبلاً با آناتولی در غول نیمه هادی Qualcomm Incorporated کار کرده بود، او را تشویق کرد تا پروژه را دوباره به زبان برنامه نویسی Rust اجرا کند. آناتولی با برنامه‌ریزی برای ترکیب تمام تراکنش‌های دنیا روی یک بلاک چین واحد و مقیاس‌پذیر، این پروژه را Loom نامید.

در ۱۳ فوریه ۲۰۱۸، گرگ شروع به ساخت نمونه اولیه اولین اجرای متن باز از وایت پیپر آناتولی کرد. این پروژه با نام سیلک (Silk) در سازمان لوم پروتکل (loomprotocol) در گیت هاب منتشر شد. در ۲۸ فوریه، گرگ اولین نسخه خود را انجام داد و نشان داد که ۱۰ هزار تراکنش امضا شده را می‌توان در کمتر از نیم ثانیه تأیید و پردازش کند. اندکی پس از آن، یکی دیگر از گروه‌های سابق کوالکام، استفان آکریج، نشان داد که توان عملیاتی را می‌توان با بارگذاری تأیید امضا در پردازنده‌های گرافیکی بهبود بخشید. آناتولی گرگ، استفن و سه نفر دیگر را برای تأسیس شرکتی که در آن زمان Loom نامیده می شد، استخدام کرد.

توکن سولانا

انتشار سولانا

تقریباً در همان زمان، پروژه Loom Network مبتنی بر اتریوم شروع به کار کرد و بسیاری از مردم در مورد اینکه آیا آنها همان پروژه هستند یا خیر سردرگم بودند. تیم Loom تصمیم گرفت که برند خود را تغییر دهد. آنها نام سولانا را انتخاب کردند. این نام اشاره ای به یک شهر ساحلی کوچک در شمال سن دیگو به نام سولانا بیچ، جایی که آناتولی، گرگ و استفن سه سال در آن زندگی می‌کردند، داشت. در ۲۸ مارس، تیم سازمان سولانا گیت هاب را ایجاد کرد و نمونه اولیه گرگ را به سیلک و سپس به Solana تغییر نام داد.

در ژوئن ۲۰۱۸، این پروژه برای اجرا بر روی شبکه‌های مبتنی بر ابر بزرگ‌تر شد و یک ماه بعد، شرکت یک شبکه آزمایشی عمومی ۵۰ گره‌ای، مجاز و دارای مجوز را منتشر کرد که به طور مداوم از انفجارهای ۲۵۰۰۰۰ TPS پشتیبانی می‌کرد.

سولانا در مقابل اتریوم

توسعه سریع و تطبیق پذیری سولانا باعث شد که به ناچار با اتریوم که بلاک چین پیشرو برای برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) به شمار می‌آید،‌ مقایسه بشود:

قراردادهای هوشمند: سولانا و اتریوم دارای قابلیت‌های قرارداد هوشمند هستند که برای اجرای برنامه‌های پیشرفته مانند امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) بسیار مهم هستند.
اجماع: سولانا و اتریوم هر دو از مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کنند، که در آن اعتبارسنجی‌ها ارز دیجیتال خود را به‌عنوان وثیقه برای امتیاز کسب پاداش برای کمک به بلاک چین به اشتراک می‌گذارند. Solana با اجرای POS توانست POH را بهبود می بخشد.
سرعت: بیشتر سر و صدای سولانا در سال ۲۰۲۱ به دلیل مزیت متمایز آن نسبت به اتریوم از نظر سرعت پردازش تراکنش و هزینه های تراکنش بود. سولانا می‌تواند تا ۵۰۰۰۰ TPS را پردازش کند که میانگین هزینه هر تراکنش ۰.۰۰۰۲۵ دلار است. در مقابل، اتریوم تنها می‌تواند کمتر از ۱۵ TPS را مدیریت کند، در حالی که میانگین هزینه تراکنش ها حدود ۱.۶ دلار است.

سولانا یا اتریوم

آیا از رمز ارز SOL سولانا تعداد زیادی وجود دارد؟

SOL ها در مقادیر جزئی به نام لامپورت در دسترس هستند. یک لامپورت دارای ارزش ۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۱ SOL است. لامپورت‌ها از بزرگترین تأثیر فنی سولانا، لزلی لامپورت، دانشمند کامپیوتر که بیشتر به خاطر کارش در سیستم های توزیع شده شهرت دارد، نامگذاری شده است.

چند توکن SOL در حال حاضر در گردش است؟

سولانا مجموعاً ۵۱۱.۶ میلیون توکن SOL عرضه می‌کند که ۳۵۵ میلیون آن قبلاً وارد بازار شده است.

سولانا در بین شرکت‌های ارزهای دیجیتال چه رتبه‌ای دارد؟

اگر با سرمایه بازار در نظر گرفته شود، سولانا نهمین شرکت بزرگ ارزهای دیجیتال است. رقبای بزرگتر شامل بیت کوین، اتریوم، تتر، کوین USD، BNB، XRP، Binance USD و Cardano هستند.

دسته بندی:
برچسب ها:

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *