دانلود اپلیکشن سکویا

مارجین کال چیست و راه‌ های جلوگیری از آن

مارجین کال چیست

مارجین کال زمانی اتفاق می‌افتد که ارزش اوراق بهادار در یک حساب کارگزاری به زیر سطح معینی می‌رسد که به عنوان حاشیه نگهداری شناخته می‌شود. دارنده حساب باید تا وجه نقد یا اوراق اضافی را برای برآورده کردن نیازهای مارجین سپرده گذاری کند. مارجین کال فقط در حساب‌هایی اتفاق می‌افتد که برای خرید اوراق بهادار وام گرفته‌اند و معمولاً در بازارهای رو به کاهش سریع رخ می‌دهند.

در سکویا مگ می‌خواهیم از مارجین کال و راه‌ های جلوگیری از آن برایتان بگوییم.

مارجین کال چیست؟

مارجین کال ممکن است مانند چیزی باشد که فقط برای بازیگران بزرگ وال استریت اتفاق می‌افتد، اما می‌تواند برای سرمایه گذاران کوچکی که اوراق بهادار خریداری کرده اند یا از پول قرض گرفته شده استفاده می کنند هم اتفاق بیفتد.
اگر حساب مارجین را با یک کارگزار آنلاین باز کرده اید، به این معنی است که می توانید با استفاده از ترکیبی از پول خود و پولی که کارگزار قرض داده است، اوراق بهاداری مانند سهام، اوراق قرضه و صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) خریداری کنید. این به شما این امکان را می دهد که بیشتر از آنچه که می‌توانید معامله کنید و بازدهی شما چه مثبت یا منفی افزایش پیدا کند.

یکی از اخطارها برای خرید با حاشیه این است که شما همچنین نیاز به حاشیه تعمیر و نگهداری دارید، که مستلزم آن است که درصد مشخصی از سهام را در حساب خود حفظ کنید. زمانی که پورتفولیوی شما به کمتر از حاشیه تعمیر و نگهداری می‌رسد، معمولاً به دلیل کاهش قیمت‌های اوراق بهادار، با یک مارجین کال از طرف کارگزار خود مواجه خواهید شد.

هنگامی که با مارجین کال مواجه شدید، چند گزینه دارید:

وجه نقد اضافی را تا سطح حاشیه نگهداری به حساب خود واریز کنید
اوراق بهادار اضافی را تا سطح حاشیه نگهداری به حساب خود منتقل کنید
برای جبران کسری، اوراق بهادار (احتمالاً با قیمت های پایین) بفروشید
اگر نمی‌توانید به اندازه کافی سریع به مارجین کال پاسخ دهید تا کارگزار خود را راضی کنید، ممکن است بتواند اوراق بهادار را بدون اجازه شما بفروشد تا کسری را جبران کند. معمولاً دو تا پنج روز فرصت دارید تا به یک مارجین کال پاسخ دهید، اما ممکن است در محیط‌های نوسان بازار کمتر باشد.

مارجین کال چه زمانی اتفاق می افتد؟

مارجین فراخوانی می‌تواند در هر زمانی رخ دهد، اما به احتمال زیاد در دوره‌هایی از نوسانات بالای بازار اتفاق می‌افتد. در اینجا چیزی است که باعث ایجاد فراخوان حاشیه می شود:

اوراق بهاداری که در اختیار دارید کاهش می‌یابد و ارزش حساب حاشیه شما را کمتر از حاشیه نگهداری لازم می‌کند. اگر امنیت شما کوتاه است (شرط بندی در برابر آن)، در صورت افزایش یا حرکت بر علیه شما، می توان یک مارجین کال ایجاد کرد.
سپس باید سرمایه اضافی را تا سطح حاشیه نگهداری به حساب خود واریز کنید. وجوه می تواند نقدی یا اوراق بهادار اضافی باشد.
اگر سپرده ای واریز نکنید، ممکن است کارگزار شما از شما بخواهد که چیزی را بفروشید تا به فراخوان مارجین پاسخ دهید.


ساده ترین راه برای جلوگیری از مارجین کال این است که در وهله اول حساب مارجین نداشته باشید. مگر اینکه یک معامله گر حرفه ای باشید، خرید اوراق بهادار در حاشیه چیزی نیست که برای کسب بازدهی مناسب در طول زمان ضروری باشد. اما اگر حساب مارجین دارید، در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از تماس حاشیه ای انجام دهید.

چگونه از مارجین کال جلوگیری کنیم

پول نقد اضافی در دست داشته باشید. داشتن پول نقد اضافی که برای واریز به حساب شما در دسترس است، در صورت تماس مارجین به شما کمک می کند. سپرده گذاری وجوه اضافی یکی از راه هایی است که شما را با الزامات مارجین مطابقت می دهد.
برای محدود کردن نوسانات، تنوع ایجاد کنید. تنوع باید به محدود کردن شانس کاهش شدید کمک کند که ممکن است به سرعت مارجین فراخوانی را ایجاد کند. برعکس، تمرکز بیش از حد در دارایی‌های بی‌ثبات می‌تواند شما را در برابر کاهش شدید آسیب‌پذیر کند که می‌تواند منجر به فراخوان مارجین شود.
حساب خود را از نزدیک دنبال کنید. در حالی که بیشتر مردم بهتر است هر روز به پرتفوی خود نگاه نکنند، اگر تعادل حاشیه قابل توجهی دارید، می خواهید آن را روزانه پیگیری کنید. این به شما کمک می‌کند تا از جایگاه پورتفولیوی خود و نزدیک بودن به سطح حاشیه تعمیر و نگهداری آگاه باشید.


فرض کنید ۱۰۰۰۰ دلار به حساب خود واریز کرده اید و ۱۰۰۰۰ دلار دیگر از کارگزار خود وام گرفته اید. شما تصمیم می گیرید که ۲۰۰۰۰ دلار خود را بردارید و آن را در ۲۰۰ سهم شرکت XYZ سرمایه گذاری کنید و هر سهم ۱۰۰ دلار معامله شود. حاشیه تعمیر و نگهداری شما ۳۰ درصد است

نحوه محاسبه مارجین کال

در این مثال، اگر ارزش بازار حساب به کمتر از ۱۴۲۸۵.۷۱ دلار برسد، در معرض خطر مارجین کال قرار خواهید گرفت. بنابراین اگر قیمت سهام XYZ به ۷۱.۴۲ دلار یا کمتر کاهش یابد، با یک مارجین کال مواجه خواهید شد.

فرض کنید شرکت XYZ نتایج سود ناامید کننده ای را گزارش می کند و اندکی پس از خرید سهام به ۶۰ دلار سقوط می‌کند. ارزش حساب در حال حاضر ۱۲۰۰۰ دلار یا ۲۰۰ سهم به ازای هر سهم ۶۰ دلار است و شما ۱۶۰۰ دلار کمتر از ۳۰ درصد مارجین مورد نیاز دارید. شما چند گزینه محدود برای انتخاب دارید.

۱۶۰۰ دلار پول نقد به حساب واریز کنید تا مارجین کال را برآورده کنید.
۱۶۰۰ دلار از اوراق بهادار قابل حاشیه را به حساب منتقل کنید.
۳,۳۳۳.۳۳ دلار از سهام XYZ را بفروشید تا وام مارجین را پرداخت کنید و ارزش ویژه حساب خود را تا ۳۰ درصد افزایش دهید.
لازم به ذکر است که این حداقل الزامات برای بازگرداندن شما به انطباق با حاشیه تعمیر و نگهداری است. اگر سهام همچنان به کاهش خود ادامه دهد، باید سهام اضافی اضافه کنید.

مهم است که به یاد داشته باشید که کارگزار برای وام خود به طور کامل بازپرداخت می‌کند و هر گونه ضرر کاملاً متعلق به شما است. در این مثال، شما ۱۰۰۰۰ دلار از پول خود را واریز کرده اید و ۱۰۰۰۰ دلار دیگر را با مارجین وام گرفته اید. ارزش حساب به ۱۲۰۰۰ دلار کاهش یافت و با وجود اینکه سهام تنها ۴۰ درصد سقوط کرد، تنها ۲۰۰۰ دلار سهام و ۸۰ درصد کاهش یافت.

در واقعیت، کارگزار شما ممکن است به شما هشدار زیادی در مورد تماس مارجین ندهد و حتی می‌تواند بدون اجازه شما یا بدون توجه به استراتژی‌های مالیاتی، اوراق بهادار حساب شما را بفروشد. تماس‌های مارجین اغلب در طول نوسانات شدید بازار ایجاد می‌شوند و کارگزاران ممکن است سعی کنند ریسک خود را با فراخوانی وام‌های مارجین بدون اطلاع کمی کاهش دهند.

سخن آخر

خرید اوراق بهادار با حاشیه برای اکثر سرمایه گذارانی که برای یک هدف بلندمدت مانند بازنشستگی پس انداز می کنند ایده خوبی نیست. مارجین کال شما را وادار می‌کند که دارایی حساب خود را با افزودن پول نقد و اوراق بهادار اضافی یا با فروش دارایی های موجود افزایش دهید. از آنجایی که مارجین کال اغلب در دوره‌های نوسان شدید رخ می‌دهد، ممکن است مجبور شوید اوراق بهادار را با قیمت‌های پایین بفروشید.

دسته بندی:
برچسب ها:

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *