دانلود اپلیکشن سکویا

ارزهای دیجیتال آلت کوین به زبان ساده

آلت کوین ایکس آر پی در کنار گوشی همراه

آلت کوین ترکیبی از “alt” است که به “جایگزین” و “کوین” اشاره دارد و به “ارز رمزنگاری شده” اشاره دارد، یعنی تمام سکه هایی که بیت کوین (BTC) نیستند آلت کوین هستند. بیت کوین ارز دیجیتالی بود که فناوری بلاکچین را پس از بحران مالی جهانی ۲۰۰۸-۲۰۰۹ به جهان معرفی کرد.

بیت کوین خود را به عنوان «استاندارد طلایی» ارزهای دیجیتال تثبیت کرده و انقلابی را در دنیای مالی به ارمغان آورده است. ارزهای دیجیتال جایگزین برای بهبود چالش‌های فنی و عملی بیت‌کوین ایجاد شده‌اند (در ادامه در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد). بنابراین، آیا اتریوم یک آلتکوین است؟

تولد آلت کوین ها با معرفی نسل دوم و سوم ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین مانند لایت کوین (LTC) و اتر (ETH) دنبال شد. در حالی که بیت کوین اغلب به دلار، یوان، یورو و سایر ارزهای فیات قیمت گذاری می‌شود، آلت کوین ها (ارزهای دیجیتال جایگزین) معمولاً بر اساس بیت کوین قیمت گذاری می‌شوند.

این مقاله در سکویا مگ نیوز قصد دارد سؤالات مختلفی مانند نحوه خرید آلت کوین را روشن کند؟ تفاوت بیت کوین و آلت کوین چیست؟ اینکه آیا آلت کوین ها بهتر از بیت کوین هستند؟

انواع آلت کوین را بشناسید

آلت‌کوین‌ها را می‌توان به‌عنوان آلت‌کوین‌های اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) (بر اساس مکانیسم‌های اجماع)، کوین‌های پایدار و آلت‌کوین‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) دسته‌بندی کرد.

آلتکوین های PoW و PoS

آلتکوین های PoW و PoSها پیروی می‌کند. سایر آلتکوین‌های PoW عبارتند از LTC، بیت کوین کش (BCH) و Zcash (ZEC). در مقابل، اعتبار سنجی‌ها (به جای ماینرها) تراکنش ها را در مدل PoS تأیید می‌کنند.

اتریوم به دلیل ماهیت انرژی بر روش PoW در حال حرکت به سمت مکانیسم اجماع PoS است. Cosmos (ATOM) و Tron (TRX) نمونه های دیگری از آلت کوین‌های PoS هستند.

آلتکوین های PoW و PoS

به سکه هایی که ارزش آن ها مانند دلار با فیات مرتبط است، استیبل کوین می‌گویند. ارزش استیبل کوین معادل یک واحد ارز فیات است. به عنوان مثال، تتر (USDT) یک استیبل کوین است که USD ارزش آن را پشتیبانی می‌کند.

برای انجام پیوند، صادرکننده استیبل کوین معمولاً پول نقد یا سایر دارایی‌هایی را که برابر با تعداد سکه‌های در گردش است در ذخیره خود نگه می‌دارد. به این ترتیب، در صورت شکست یا ایراد سکه، به دارندگان آن خسارت پرداخت می‌شود.

آلت کوین های DeFi

استیبل‌کوین‌های DeFi مبتنی بر بلاک چین به دارندگان این امکان را می‌دهند تا ارزهای دیجیتال خود را وام دهند و در ازای آن درآمد غیرفعالی کسب کنند. Compound (COMP)، Synthetix (SNX) و Uniswap (UNI) نمونه‌هایی از آلت کوین های DeFi برای خرید هستند.

تفاوت بیت کوین و آلت کوین چیست؟

آلت کوین ها با گسترش قابلیت های خود و پر کردن نقص‌های بیت کوین، خود را از بیت کوین متمایز می‌کنند. آلتکوین‌های مختلفی مانند LTC، ETH، BCH و ZEC در بخش های زیر با بیت کوین مقایسه شده‌اند.

لایت کوین در مقابل بیت کوین

در ۷ اکتبر ۲۰۱۱، لایت کوین در تلاشی برای ایجاد پیشرفت های جزئی در فناوری اصلی بیت کوین معرفی شد. لایت کوین به شدت مبتنی بر بیت کوین است، اما در چند جنبه کلیدی متفاوت به نظر می‌رسد. به عنوان مثال، لایت کوین‌ زمان مورد نیاز برای ساخت یک بلوک را از ۱۰ دقیقه به ۲.۵ دقیقه کاهش داد به این امید که افزایش تعداد تراکنش‌های تکمیل شده در مدت زمان معین باعث افزایش سرعت شبکه شود.

با این حال، کاهش زمان بلاک به قیمت بلاک‌های یتیمی تمام می‌شود که استخراج‌کنندگان حل کرده‌اند اما به‌عنوان مسیر بعدی بلاکچین انتخاب نشده‌اند. در نتیجه، ماینرها نتوانستند حجم انبوه تراکنش ها را با نرخ مناسب در دسامبر ۲۰۱۷ پردازش کنند و باعث شد لایت کوین با چالش‌های مقیاس پذیری مواجه شود.

تکه کاغذهایی که اسم بیت کوین، اتریوم و ایکس آر پی را نوشته است

برای رسیدگی به مسائل فوق، لایت کوین از شاهد جدا (SegWit)، Mimble Wimble و شبکه لایتنینگ استفاده کرد تا ازدحام روی شبکه را کاهش دهد. علاوه بر این، لایت‌کوین الگوریتم متفاوتی نسبت به بیت‌کوین انتخاب کرد، که بیشتر به حافظه یک کامپیوتر ماینینگ متکی بود تا کد اصلی، که کارایی بهتری با قدرت پردازش بیشتر به آن داد. بیت کوین از الگوریتم رمزگذاری SHA-256 استفاده می‌کند، در حالی که لایت کوین از Scrypt استفاده می‌کند.

در نهایت، LTC با BTC تفاوت دارد زیرا کل عرضه سکه از ۲۱ به ۸۴ میلیون افزایش یافته است. این بدان معناست که همان معامله در لایت کوین به جای ۰.۵ واحد در بیت کوین، ۲واحد هزینه خواهد داشت، که از نظر ظاهری واقعی تر و برای افرادی که مهارت های حسابداری ضعیفی دارند مفیدتر می‌شود.

اتریوم در مقابل بیت کوین

اتریوم در ۳۰ جولای ۲۰۱۵ متولد شد و از نظر عملکرد بسیار متمایز از بیت کوین است. به جای استفاده از بیت کوین به عنوان مدلی برای ارز دیجیتال، اتریوم از مفهوم بلاکچین برای ایجاد یک ماشین مجازی غیرمتمرکز کامل تورینگ استفاده می‌کند. ماشین مجازی اتریوم یک کامپیوتر غیرمتمرکز است که می تواند اسکریپت‌ها و کدها را از هر نقطه از شبکه پردازش کند.

اتریوم همچنین قراردادهای هوشمند را به دنیا معرفی کرد که منطق اساسی برنامه های غیرمتمرکز را نشان می‌دهد. با عرضه بی حد و حصر، مدت زمان بلوک ۱۴ ثانیه عملکرد داخلی اتریوم به طور چشمگیری با بیت کوین متفاوت است.

بیت کوین ارزش ذاتی ندارد، در حالی که قراردادهای هوشمند اتریوم، سرعت، مقیاس پذیری، عرضه غیر تورمی و حرکت به سمت الگوریتم PoS و لایه نوآوری به ارزش شبکه می افزاید و به ETH یک ارزش ذاتی ارائه می‌دهد.

بیت کوین کش در مقابل بیت کوین

در ۱ آگوست ۲۰۱۷، بیت کوین کش به عنوان یک به روز رسانی نرم افزاری (فورک) از شبکه اصلی بیت کوین برای استفاده از SegWit برای رفع مشکلات مقیاس بیت کوین تشکیل شد. با این حال، کاربران بعدی رویکرد خود را تغییر دادند تا اندازه بلوک را از ۱ به ۸ مگابایت افزایش دهند، که امکان افزایش هشت برابری تعداد تراکنش‌ها در هر ۱۰ دقیقه، کاهش هزینه‌های تراکنش را فراهم کردند.

علاوه بر این، حامیان BCH بر این باورند که بیت کوین به عنوان یک وسیله مبادله مناسب‌تر است، در حالی که بیت کوین به عنوان ذخیره ارزش مناسب‌تر به نظر می‌رسد.

چگونه آلتکوین بخریم؟

اگر از خود می پرسید: آیا باید روی آلت کوین ها سرمایه گذاری کنم؟ و می‌خواهید بدانید چگونه می‌توانید این کار را انجام دهید، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید.
استراتژی سرمایه گذاری آلتکوین شما به میزان ریسک گریزی شما یا میزان ریسکی که مایل به انجام آن هستید بستگی دارد. بر اساس سطح ریسک بازدهی که انتظار دارید، بخشی از آلتکوین ها را که می‌خواهید به سبد خود اضافه کنید، تعیین کنید.
برای سرمایه گذاری آلت کوین ، ابتدا با نگاهی به وب سایت پروژه، دسته های رسانه‌های اجتماعی و تیم پشت پروژه بیاندازید و بهترین آلت‌کوین ها را تعیین کنید. همچنین، دریابید که آیا کیف پول فعلی شما با آلت کوینی که می‌خواهید بخرید سازگار است یا اینکه باید یک کیف پول ارز دیجیتال جدید تهیه کنید.

صفحه نمایش گوشی همراه که وضعیت بازار ارز دیجیتال را نشان می دهد

یک صرافی را انتخاب کنید و یک جفت ارز پیدا کنید

ممکن است برخی صرافی ها از خرید آلت کوین با فیات پشتیبانی نکنند، بنابراین برای ادامه باید بیت کوین بخرید. پس از به دست آوردن بیت کوین، باید یک یا چند صرافی را پیدا کنید که آلتکوین شما را می‌پذیرند. زمانی که بهترین صرافی را انتخاب کردید، باید ثبت نام کنید. پس از تکمیل ثبت نام باید بخشی از بیت کوین خود را به صرافی انتقال دهید. فراموش نکنید که شما در حال معامله در جفت ارزها هستید. بنابراین، BTC به آلتکوین شما تبدیل می‌شود. البته، خرید و فروش در صرافی‌ها به دلیل تایید هویت کاربران می‌تواند حوصله‌بر و زمان بر باشد. از این رو سرویس سرمایه گذاری سکویا با داشتن مراحلی ساده برای خرید آلت کوین‌های معتبر پیشنهاد می‌شود.

بیت کوین را با آلتکوین مورد علاقه خود معامله کنید

زمانی که پول نقد یا بیت کوین شما به حساب صرافی شما رسید، آماده خرید آلت کوین هستید. زمانی که آماده معامله بیت کوین با آلت کوین هستید، آلتکوین مورد علاقه خود را سفارش دهید.

آلت کوین های خود را در یک کیف پول رمزنگاری ذخیره کنید

پس از تکمیل تراکنش، آلت کوین های ارزشمند شما باید در صرافی ذخیره شوند. با این حال، در صورت خرید طولانی مدت، دارایی های رمزنگاری شما باید خارج از مبادلات ذخیره شده و در کیف پول ذخیره شوند. ممکن است بخواهید یکی از کیف پول های گرم، سرد، وب، موبایل یا دسکتاپ را به عنوان کیف پول آلتکوین خود انتخاب کنید.

فصل آلت کوین چیست؟

اصطلاح «فصل آلت‌کوین» به دوره‌ای در بازار ارزهای دیجیتال اشاره دارد که در آن چندین آلت‌کوین افزایش قیمتی بیش از بیت کوین و ارزهای فیات مانند دلار آمریکا دارند. اولین نمونه از فصل آلت کوین در اوج سفر بیت کوین در سال ۲۰۱۷ رخ داد، زمانی که عملکرد قرارداد هوشمند اتریوم باعث توسعه تعداد زیادی از سکه های جدید شد.

بسیاری از سرمایه‌گذاران رمزارز به دلیل افزایش قیمت بیت کوین، پاداش های عظیمی به دست آورده‌اند. از سوی دیگر، سرمایه‌گذاران دیگر با سرمایه‌گذاری در بازار آلت‌کوین‌ها تلاش می‌کنند تا ثروتی به دست آورند که منجر به فصل آلت‌کوین می‌شود.

هیچ روشی برای پیش بینی فصل قریب الوقوع ارزهای دیجیتال وجود ندارد. با این وجود، مرکز بلاک چین ابزار بی نظیری به نام شاخص فصل آلت کوین ارائه می‌دهد که احساسات بازار را ارزیابی می کند که آیا بیت کوین یا آلت کوین ها بر بازار ارزهای دیجیتال تسلط دارند یا خیر. علاقه به توکن‌های غیرقابل تعویض و سکه‌های میم مانند Dogecoin و Shiba Inu نیز منجر به توسعه چرخه آلت‌کوین می‌شود.

آینده آلت کوین ها

سرمایه گذاری آلت کوین ها روشی ارزان برای تنوع بخشیدن به سبد سرمایه گذاری فراتر از بیت کوین است. علاوه بر این، سرمایه گذاران می توانند در تصمیم گیری های حاکمیتی پروژه های مختلف مشارکت داشته باشند. تعداد زیادی آلتکوین در بازار کریپتو موجود است.

با این حال، آنهایی که کاربرد قوی دارند از رقابت جان سالم به در خواهند برد و بر بازار مسلط خواهند شد. همچنین، فقدان مقررات خطرات مختلفی را برای سرمایه گذاری آلت کوین به همراه دارد. با این وجود، خطرات نظارتی با بلوغ بازار ارزهای دیجیتال برطرف خواهد شد.

دسته بندی:
برچسب ها:

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *