دانلود اپلیکشن سکویا

خرید و فروش ان اف تی

میمون ان اف تی

احتمالاً در مورد توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) شنیده‌اید. نویسنده ارشد WIRED، کیت کنیبز، یکی از توییت‌های خود را به عنوان NFT فروخت و سردبیر ارشد ساندرا آپسون حتی تعدادی از کریپتوپانک‌ها را معرفی کرد.

درک مفهوم مالکیت دیجیتال ممکن است دشوار باشد. با وجود تبلیغات بسیار در سرمایه گذاری NFT ها می توان سخت دانست که به چه کسی اعتماد کرد. اگر به دنبال بحث عمیق تری در مورد موضوعات اصلی مانند اتریوم هستید، راهنمای ما در مورد بلاکچین مقاله خوبی برای شروع است.

هنگام ورود به دنیای NFT ها احتیاط کنید. سرمایه‌گذاری‌های مالی می‌توانند یک شبه ناپدید شوند. تراکنش‌های شما هنگام خرید NFT خصوصی نیستند و کیف پول‌های رمزنگاری ویژگی‌های امنیتی محدودی دارند. همچنین، انرژی مصرف شده از تراکنش‌های بلاکچین به تغییرات آب و هوایی کمک می‌کند. اگر هنوز هم می‌خواهید NFT ها را با در نظر گرفتن تمام این موارد بخرید و بفروشید، در این مقاله در سکویا نکات مهمی است که باید بدانید.

نحوه خرید و فروش NFT

قبل از خرید باید بدانید NFT ها با ارز دیجیتال خریداری می‌شوند. بیشتر تراکنش‌ها در OpenSea، بازار برجسته، با اتریوم انجام می‌شود و برای مشارکت، کیف پول ارز دیجیتال ضروری است. رقبای فعلی OpenSea عبارتند از SuperRare، Nifty Gateway و Rarible. دو گزینه رایج کیف پول ارزهای دیجیتال، کیف پول کوین بیس و متامسک هستند.

با بازدید از صفحه ورود به سیستم OpenSea و اتصال کیف پول رمزنگاری خود شروع کنید. از نمایه خود دیدن کنید، جایی که NFT های جمع آوری شده توسط اعضای انجمن قابل مشاهده است. لیست‌های فعال و هر پیشنهاد دریافتی هم در صفحه نمایه شما قابل مشاهده خواهد بود.

اکنون شما آماده هستید تا در بازار بگردید و به طور بالقوه خریدی انجام دهید. برخی از فهرست‌ها دارای گزینه Buy Now هستند. در حالی که برخی دیگر به شما امکان می‌دهند پیشنهادی را به مالک آن ارائه دهید. اگر روی Make Offer کلیک کنید، مبلغ پرداختی و تاریخ انقضا را انتخاب کنید. پس از تکمیل مبادله، NFT به کیف پول شما منتقل می شود و در زیر برگه Collected در صفحه نمایه شما ظاهر می‌شود. OpenSea از هر معامله در بازار ۲.۵ درصد کاهش پیدا می‌کند.

برای قرار دادن یک NFT موجود در بازار، به نمایه خود بروید و روی NFT مورد نظر کلیک کنید. سپس دکمه آبی فروش را در سمت راست بالای صفحه انتخاب کنید. اگر می‌خواهید آن را به مبلغ مشخصی بفروشید، قیمت ثابت را انتخاب یا اگر می‌خواهید مردم برای NFT شما پیشنهاد دهند، حراج زمان‌دار را انتخاب کنید.

OpenSea برای اولین لیست شما هزینه اولیه سازی حساب را دریافت می‌کند. تراکنش های اتریوم چیزی به نام کارمزد گاز را به همراه دارند. اگر فروشنده پیشنهاد ارائه شده در NFT را بپذیرد، هزینه گاز را پرداخت می‌کند. برای فروش با قیمت ثابت هزینه اضافی بر عهده خریدار خواهد بود.

عکس پروفایل در NFT

پروژه‌های عکس پروفایل به عنوان محبوب‌ترین نوع مجموعه NFT هستند. مجموعه ای از آثار هنری دیجیتال حول یک موضوع واحد مانند میمون یا بیگانه ایجاد می‌شود. سوژه اغلب در وسط کادر قرار دارد و با مجموعه ای از حالات چهره، رنگ پوست و لوازم جانبی تکرار خواهد شد.

با استفاده از CryptoPunks به عنوان مثال، یک NFT در مجموعه ۱۰۰۰۰ قطعه‌ای ممکن است برای داشتن مدل مو، رژ لب صورتی و عینک سه بعدی منحصر به فرد باشد. اما سبک کلی فوراً به عنوان بخشی از پروژه بزرگتر قابل تشخیص است. در حلقه‌های ارزهای دیجیتال در Discord و Twitter، تصاویر نمایه NFT از مجموعه‌های شناخته شده نمادهای وضعیت زودگذر هستند.

یکی از شلوغ‌ترین مجموعه‌های پروفایل ۲۰۲۱، Bored Ape Yacht Club از آزمایشگاه‌های یوگا بود. گرانترین میمون، شماره ۲۰۸۷، آخرین بار به قیمت ۷۶۹ ETH (تقریباً ۲.۳ میلیون دلار) در بازار OpenSea فروخته شد. دارندگان توکن شامل اسنوپ داگ، لوگان پل و استفن کری هستند. این افراد به امتیازاتی مانند یک بازی موبایل سفارشی، Discords خصوصی و مهمانی‌ها در شهر نیویورک دسترسی دارند.

آیا بازارها امن هستند؟

هر کسی که تصمیم دارد برای خرید NFT پول خرج کند، اما باید احتیاط کرد. در مورد اینکه به توصیه‌های چه کسی عمل کنید، هوشیا باشید.

“فقط مقدار پولی را می‌توانید از دست بدهید در NFTها سرمایه گذاری کنید. من افراد زیادی را می‌شناسم که بدون اینکه بفهمند دارند چه کار می کنند، همه کار انجام می‌دهند. او به مردم توصیه نمی‌کند که تصمیمات خرید فوری بگیرند، و تشویق می‌کند برای تحقیق در مورد کسانی که پشت پروژه هستند، وقت بگذارند.

معاون محصول OpenSea، Shiva Rajaraman، به تازه واردان توصیه می‌کند از افرادی که در زندگی واقعی می‌شناسند برای کمک به انتخاب NFT استفاده کنند. او می‌گوید: «یک دوست پیدا کنید و با هم این کار را انجام دهید، و در تنهایی کاری انجام ندهید.» وقتی صحبت از تعامل با OpenSea به میان می‌آید، وب‌سایت این شرکت چند پیشنهاد برای ایمن ماندن ارائه می‌دهد، مانند عدم اشتراک‌گذاری عبارت بازیابی مخفی و اجتناب از پیوندهای مشکوک.

توجه داشته باشید که وقتی می‌خواهید یک مورد را نگه دارید، فهرست‌های NFT در بلاکچین بسته شده باشد. قراردادهای هوشمندی که به درستی لغو نشدند باعث شد مالکان NFT ها را در OpenSea با قیمت‌های قدیمی‌تر و پایین‌تر بفروشند.

این بازارها جایی هستند که هنر دیجیتال خریداری می‌شود، اما بسیاری از جوامع در Discord شکوفا می‌شوند. مراقب باشید، حتی سرورهایی که به خوبی تعدیل شده‌اند هم می‌توانند بستر مناسبی برای کلاهبرداران احتمالی باشند. راجارامان می‌گوید: «وقتی وارد این انجمن‌ها می‌شوید، DM‌های سرور را خاموش کنید.»

موارد امنیتی در بازار ان اف تی

توجه به امنیت کاربر در این بازارها مهم است، اما این تنها بخشی از معادله است. OpenSea همچنین برای فراهم آوردن امنیت هنرمندان دست و پنجه نرم می‌کند و اجازه نمی‌دهد آثار هنری کپی شده فروخته شوند.

آر جی پالمر هنرمندی است که روی طرح های موجودات تمرکز دارد و روی کارآگاه پیکاچو کار کرده است. در گذشته، کارهای او در DeviantArt به صورت عمده کپی می‌شد، به عنوان NFT ضرب می‌شد و برای فروش در OpenSea قرار می‌گرفت. پالمر در مصاحبه ای با WIRED گفت که این تجربه “احساس ناامیدی به من داد.” اگر می‌توانست به OpenSea بازخورد بدهد، پالمر آرزو می‌کند که راه آسان‌تری برای فهرست سیاه آثار هنری شما وجود داشته باشد تا هرگز در بازار ظاهر نشود.

راجارامان به WIRED بر ماهیت نوپای OpenSea و تعهد این شرکت به محافظت مؤثر از آثار هنری تأکید کرد. او به پتانسیل اتوماسیون برای حذف موارد تکراری و اینکه چگونه رتبه‌بندی جستجوی بهبود یافته، می‌تواند فهرست‌های تایید شده را افزایش دهد، اشاره کرد. راجارامان همچنین بر استفاده از سیگنال های اجتماعی برای مبارزه با پروژه‌های غیرقانونی تمرکز کرد.

او گفت: “شما می توانید تصویر من را کپی کنید، اما آیا می توانید از جامعه من کپی کنید؟ نه. بنابراین، بیایید از آن سیگنال‌های جامعه به عنوان راهی برای اطلاع از نحوه رتبه‌بندی و کمک به شما برای کشف چیزی استفاده کنیم.»

با این همه هرزنامه که بازار را اشباع کرده، خریداران احتمالی ممکن است بخواهند سرعت خود را کاهش دهند و بیشتر بررسی کنند. وعده های بلند بازده آینده و مزایای عجیب و غریب همیشه خطرناک بنظر می‌رسند. OpenSea یک فرم Airtable برای کمک به افراد برای ارسال درخواست‌های حذف IP ارائه می‌دهد.

وضعیت بازار ان اف تی چگونه است؟

از آنجایی که زمستان کریپتوکارنسی بسیاری از پروژه‌های Web3 را به سمت عقب سوق می‌دهد، NFT‌هایی که در اطراف خود باقی می‌مانند با کاهش قیمت‌ها و واکنش‌های چندوجهی مواجه می‌شوند. بسیاری از گیمرها به پیشنهاد ادغام NFT واکنش منفی نشان می‌دهند. ایلان ماسک در توییتی نوشت که معرفی تصاویر پروفایل NFT در توییتر “آزاردهنده” بود.

پستی که توسط مدیر عامل سابق سیگنال ، Moxie Marlinspike، منتشر شد، ماهیت یکپارچه‌کننده پلتفرم‌هایی مانند OpenSea، Coinbase و Etherscan را زیر سوال می‌برد. او ادعا می‌کند که یک NFT در OpenSea ایجاد کرده که از پلتفرم پایین کشیده شده و از کیف پولش حذف شده است. او به مشکلات بالقوه کیف پول‌های رمزنگاری متکی به OpenSea برای نمایش NFT اشاره می‌کند.

Marlinspike می‌نویسد: «همه اینها به این معنی است که اگر NFT شما از OpenSea حذف شود، از کیف پول شما هم ناپدید می شود. از نظر عملکردی مهم نیست که NFT من در جایی غیرقابل حذف در بلاک چین باشد، زیرا کیف پول فقط از OpenSea API برای نمایش NFT ها استفاده می‌کند.

با وجود منتقدان و ثبات ضعیف ارزهای دیجیتال، انتظار دارم OpenSea و دیگر بازارهای NFT پایدار باشند. این ممکن است باعث شود هنرمندان و هر کسی که پروژه‌های بلاک چین را رد می‌کند، در محکومیت خود با قدرت بیشتری رشد کنند.

اگرچه ممکن است بخواهید برای حمایت از هنرمندان مورد تحسین خود یا دسترسی به سرورهای خصوصی Discord NFT بخرید، اما برای تحقیق در مورد آنها وقت بگذارید. مطمئن شوید که متوجه شده‌اید در واقع چه چیزی می‌خرید.

دسته بندی:
برچسب ها:

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *