دانلود اپلیکشن سکویا

تفاوت بازار گاوی و خرسی را می‌دانید؟

بازار گاوی و خرسی چیست

از اصطلاح بازار گاوی و خرسی در صنعت ارزهای دیجیتال و سهام بسیار استفاده می‌شود. در واقع این اصطلاحات نشان دهنده‌ عملکرد بازار هستند. صعودی و نزولی بودن بازار تاثیر زیادی در استفاده از این اصطلاحات دارد.

اما از آنجایی که بازار کریپتو به طور کلی بی ثبات و در حال نوسان است. این اصطلاحات برای اشاره به دوره‌های طولانی دارد که روند بازار عمدتا صعودی یا نزولی باشد. به عبارتی اگر ۲۰٪ بازار در مدت طولانی در حال نوسان باشد از اصطلاح بازار گاوی و خرسی استفاده می‌شود.

در این مقاله، سعی داریم در مورد نحوه عملکرد این روندها در ارزهای دیجیتال صحبت کنیم و به طور خاص بگوییم بازار گاوی و خرسی چه معنایی دارد؟ از ویژگی بازارهای گاوی در مقابل خرسی بیشتر بدانیم و نشانه‌های ورود به بازار گاوی و خرسی را بشناسیم.

بازار گاوی چیست؟

بازار گاوی به شرایط کلی اقتصادی مطلوب اشاره دارد. این بدان معنی است که یک بازار در حال افزایش است و معمولاً با احساسات مثبت سرمایه گذاران در مورد روند صعودی فعلی همراه است. سرمایه‌گذاران شاهد افزایش مداوم قیمت دارایی‌ها در بازار صعودی، همراه با اقتصاد قوی و سطوح بالای اشتغال هستند.

این امر در مورد بازارهای ارزهای دیجیتال و همچنین بازارهای سنتی هم صدق می‌کند. اما روند بازار گاوی در کریپتو معمولاً چگونه است؟ افزایش ۴۰ درصدی قیمت طی یک تا دو روز سناریوی کاملاً معمولی است. زیرا بازارهای کریپتو نسبتاً کوچکتر از بازارهای سنتی هستند و بنابراین، نوسانات بیشتری نیز دارند.

بازار گاوی چیست

اعتقاد بر این است که اصطلاح “بازار گاوی” از سبک مبارزه گاو نر سرچشمه گرفته است که در آن با شاخ‌های خود در حرکتی رو به بالا به حریفان حمله می‌کند. امروزه، یک بازار یا سرمایه‌گذار « صعودی یا گاوی » معمولاً به خوش‌بینی نسبت به افزایش مداوم ارزش دارایی اشاره دارد.

در بازار کریپتو، شاهد رشد ارزش ارزهای دیجیتال با شرایط اقتصادی مطلوب و سرمایه‌گذاران خوش‌بین خواهید بود که می‌خواهند از سبدهای رو به رشد ارزهای دیجیتا خود نهایت استفاده را ببرند.

به طور خلاصه، سرمایه گذاران برای ورود به بازارهای صعودی از طریق خرید اوراق بهادار شروع می‌کنند. این را می‌توان با ارزهای فیات هم انجام داد، زیرا بازارهای صعودی معمولاً قیمت اوراق بهادار را افزایش می‌دهند. تا زمانی که عرضه بیش از تقاضا باشد، بازار صعودی ادامه دارد. پس از مدتی گاو به اصطلاح خسته می‌شود و بازار تغییر می‌کند و به بازار خرسی تبدیل می‌شود.

بازارخرسی یا نزولی چیست؟

از سوی دیگر در بازار خرسی ارزش ارزهای رمزنگاری شده حداقل ۲۰ درصد کاهش یافته است و به کاهش خود ادامه می‌دهند. مشخصه یک بازار خرسی (نزولی) افت ۲۰ درصدی یا بیشتری است که از اوج قیمت‌های قبلی نشات می‌گیرد. به این ترتیب، قیمت ها پایین می‌رود و به طور مداوم کاهش پیدا می‌کنند.

روند نزولی نیز بر چشم انداز سرمایه گذاران تأثیر می‌گذارد و الگوی نزولی بیشتری را تداوم می بخشد. اعتقاد بر این است که اصطلاح “بازار خرسی” از سبک مبارزه خرس گرفته شده است؛ به طوری که خرس حمله را از ارتفاع شروع می‌کند و سپس حمله با چنگال ها به سمت پایین می‌آورد و تمام وزنش را روی زمین می‌گذارد.

بازار نزولی می‌تواند ناشی از سیاست‌های اقتصادی ضعیف، بحران های ژئوپلیتیکی، ترکیدن حباب‌های بازار و حتی بلایای طبیعی باشد. بازارهای خرسی هیچ اطمینان و خوش بینی از سوی سرمایه‌گذاران ندارد.

بازار خرسی

به طور معمول، معامله گران کریپتو بیشتر میل به خرید کردن در بازار ارزها دارند. با این حال، دانستن اینکه دقیقاً چه زمانی یک بازار نزولی به پایان رسیده، دشوار است. قیمت‌ها معمولاً در بازار خرسی در لحظه‌ای کاهش پیدا می‌کنند و بازار اخبار مربوط به شرایط نامطلوب در مورد یک ارز دیجیتال یا سهام خاص داغ می‌شود. مارپیچ نزولی باعث می‌شود افراد بیشتری از سرمایه‌گذاری خودداری کنند، زیرا معتقدند به زودی اخبار بد بیشتری خواهد آمد و نیاز است خود را برای بدترین‌ها آماده کنند.

برخی حتی دارایی های خود را به دلیل وحشت می‌فروشند و روند نزولی بیشتری ایجاد می‌شود. درنظر داشته باشید که بازارهای نزولی در نهایت آرام می‌شوند و سرمایه گذاران به آرامی اعتماد به نفس پیدا می‌کنند و دوباره یک چرخه صعودی جدید به راه می‌افتد.

تفاوت های کلیدی بازار گاوی و خرسی

بنابراین، سوالی که بسیاری از مردم می‌پرسند این است که چگونه می‌توان تشخیص داد بازار ارزهای دیجیتال گاوی یا خرسی شده اند؟ اگرچه هر دو عمدتاً با جهت گیری قیمت ارزهای دیجیتال مشخص می‌شوند، تفاوت های کلیدی وجود دارد که سرمایه گذاران می توانند به آنها توجه کنند. تأثیری که روندهای بازار گاوی و خرسی روی ارزهای دیجیتال می‌گذارند، عموماً مانند سهام است.

با این حال، در مورد ارز دیجیتال، روندها به دلیل حساسیت کریپتو به نوسانات متفاوت است. به این ترتیب، بازارهای کریپتو به محض اینکه روندهای بازار صعودی یا نزولی شکل گرفت، سریعتر حرکت می‌کنند. بازارهای گاوی و خرسی هم در سهام راحت‌تر شناسایی می‌شوند. ممکن است در مورد ارزهای دیجیتال اینطور نباشد زیرا سرمایه گذاران کریپتو بازخوردهایی را ارائه می دهند که بر کریپتو در مقایسه با سهام تأثیر متفاوتی دارد.

مدیریت بازار گاوی و خرسی

برای مثال، بیایید بگوییم که بازارهای کریپتو در حال بهبودی از یک بازار نزولی هستند. به این ترتیب، یک سرمایه‌گذار معمولاً وارد حالت سرمایه‌گذار گاوی در پایین بازار نزولی می‌شود. در نتیجه، این امر باعث افزایش سریعتر قیمت کریپتوها می‌شود. بازارهای گاوی کریپتو در مقایسه با سهام به سرعت حرکت می‌کنند اما عمر کوتاه‌تری دارند و فقط بین چند روز تا یک ماه دوام می آورند.

سپس، همانطور که بازار صعودی به رشد قوی‌تر ادامه می‌دهد، تعداد سرمایه‌گذاران به آرامی کاهش پیدا می‌کند زیرا احتمالاً ارزهایشان را می‌فروشند و پول نقد می‌کنند. به همین دلیل، بازارهای گاوی و خرسی به دلیل نوسانات بیشتر و سرعت مبادلات، کریپتو را به روشی متفاوت با سهام تحت تأثیر قرار می‌دهند.

عرضه و تقاضا

در بازار صعودی، تقاضا برای ارزهای دیجیتال در میان عرضه ضعیف قوی است. بسیاری از سرمایه گذاران مایل به خرید رمزارز هستند، اما تعداد کمی از آنها مایل به جدایی از آنها هستند. این باعث افزایش بیشتر قیمت‌ها می‌شود زیرا سرمایه گذاران برای خرید آنچه در دسترس هستند رقابت می کنند. با این حال، در بازار نزولی، افراد بیشتری در حال فروش هستند تا خرید (برخلاف اصل سرمایه گذاری). تقاضا کمتر از عرضه است که باعث کاهش بیشتر قیمت‌ها می‌شود.

سناریوی بازار

افزایش تولید ناخالص داخلی منجر به یک بازار صعودی می شود، در حالی که کاهش تولید ناخالص داخلی نشان دهنده ظهور یک بازار نزولی است. این به این دلیل است که تولید ناخالص داخلی معمولاً در کنار افزایش درآمد شرکت ها و افزایش حقوق کارکنان افزایش می یابد. آنها با هم باعث افزایش هزینه های مصرف کننده می شوند.

از سوی دیگر، تولید ناخالص داخلی زمانی که درآمد شرکت ها ضعیف و دستمزدها کمتر یا راکد است، کاهش می یابد. به این ترتیب، بازارهای نزولی معمولاً با رکود اقتصادی همراه هستند و تولید ناخالص داخلی برای دو فصل متوالی کاهش می یابد.

تاثیر بر اقتصاد

بازار نزولی با اقتصاد ضعیف مرتبط است. زمانی که کسب و کارها نتوانند به اهداف درآمدی دست یابند و مصرف کنندگان به اندازه کافی خرج نمی کنند، سود کاهش پیدا می‌کند و بر اقتصاد تأثیر منفی می‌گذارد. همین نگرش در کریپتو و سهام منعکس شده است، جایی که مردم به دلیل شرایط موجود در تجارت یا سرمایه گذاری تردید دارند.

از سوی دیگر، یک بازار صعودی به یک اقتصاد قوی مرتبط است، که طی آن هزینه های مصرف کننده بیشتر و سود قابل توجه تر است. معاملات سهام و کریپتو نیز در طول دوره های صعودی افزایش می‌یابد.

چشم انداز سرمایه گذاران

روانشناسی سرمایه گذار و عملکرد بازار کریپتو ارتباط نزدیکی با هم دارند. هنگامی که در یک بازار صعودی، افزایش قیمت ارزهای دیجیتال بیشتر باعث افزایش اعتماد سرمایه گذاران می شود. در نتیجه، سرمایه‌گذاران بیشتری تشویق می‌شوند تا سرمایه‌گذاری‌های خود را با امید به دست آوردن سود خوب در بازار قرار دهند.

در یک بازار نزولی، تمایل سرمایه گذاران به ارزهای دیجیتال به طور کلی منفی است. به این ترتیب، برخی دارایی‌های خود را به دلیل وحشت به فروش می رسانند، که باعث کاهش بیشتر قیمت‌ها می‌شود و سرمایه‌گذاران بیشتری را به سمت رفتار مشابه سوق می‌دهد.

قیمت سهام

نگاهی به قیمت‌های فعلی ارزهای دیجیتال یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای تعیین اینکه آیا فرد در بازار گاوی یا خرسی است. علاوه بر این، افزایش قیمت دارایی ها نشان دهنده اعتماد بازار و رشد صعودی است. در مقابل، کاهش قیمت دارایی‌ها نشان دهنده اعتماد پایین و بازار نزولی ورودی است.

نقدینگی

یک بازار صعودی نقدینگی بالاتری دارد، که در آن سهام به دلیل اعتماد بالای سرمایه‌گذاران به بازده سریع و پایدار، می‌توانند با هزینه‌های مبادله کمتر معامله کنند. از سوی دیگر، بازار نزولی به دلیل عدم اطمینان به شرایط عمومی بازار، نقدینگی کمتری دارد.

سرمایه گذاری های بین المللی

بازارهای گاوی با افزایش قیمت پایدار مشخص می‌شوند. به این ترتیب، سرمایه‌گذاران بیشتری به روند صعودی پایدار ایمان دارند و تمایل بیشتری به ریسک دارند. در مقابل، کاهش قیمت ها در بازار نزولی نیز با اعتماد سرمایه گذاران کمتر همراه است.

بازار کار

نرخ بیکاری نیز ارتباط نزدیکی با تغییرات در روند بازار دارد. در بازار صعودی، نرخ بیکاری در بحبوحه اقتصاد قوی‌تر و قدرت خرید بهتر در میان مصرف کنندگان در حال کاهش است. با این حال، در طول بازارهای نزولی، شرکت ها تمایل دارند تعداد کارکنان را کاهش دهند و نرخ بیکاری را افزایش دهند. این امر همچنین باعث طولانی شدن بازار نزولی می‌شود زیرا مردم درآمد کمتری دارند و شرکت‌ها نیز درآمد کمتری به دست می‌آورند.

نتیجه سرمایه گذاری در بازار گاوی و خرسی

بازارهای کریپتوهای گاو و خرس تحت تأثیر عوامل زیادی قرار دارند. همانطور که گفتیم، بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاران کمتری دارد و نسبت به بازار سهام بی‌ثبات‌تر است، بنابراین هنگام بررسی معاملات در بازارهای صعودی و نزولی تفاوت‌هایی وجود دارد.

سرمایه‌گذاران کریپتو معمولاً زمانی که قیمت‌ها در بازارهای نزولی پایین است خرید می‌کنند و آن‌ها را حفظ می‌کنند تا بتوانند پس از رسیدن بازار صعودی بعدی، سود خوبی به دست آورند. هنوز هزاران استراتژی دیگر وجود دارد که معامله گران حرفه ای از آنها استفاده می کنند، مانند نگاه کردن به “الگوی مستطیل” در طول روندهای صعودی.

یکی از ترفندهای مفید این است که الگوهای گذشته بازار از روندهای گاو نر و خرس را مشاهده کنید. این می‌تواند به شما کمک کند تا موارد آینده را پیش بینی کنید، یا حداقل استراتژی‌هایی را برای هدایت تغییرات در بازار به شما ارائه دهد. یکی دیگر از عادت های عالی، به روز نگه داشتن آخرین اخبار ارزهای دیجیتال و همچنین یادگیری از کارشناسان با خواندن نکات و ترفندهای آنها است.

فرقی نمی‌کند در بازار صعودی سرمایه‌گذاری کنید یا در بازار نزولی، مهم است که به یاد داشته باشید که همیشه ریسک‌هایی در ارتباط با هر استراتژی وجود دارد. به این ترتیب، ما شما را تشویق می کنیم که تحقیقات خود را انجام دهید تا مطمئن شوید که با توجه به شرایط، بهترین تصمیم ممکن را می‌گیرید.

همچنین در سرویس سرمایه گذاری سکویا می‌توانید برای خرید ارزهای دیجیتال به صورت آنلاین و به راحتی اقدام کنید.

دسته بندی:
برچسب ها:

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *