دانلود اپلیکشن سکویا

سرمایه گذاری در بازار خرسی

سرمایه گذاری در بازار نزولی

زمانی می‌گوییم بازار خرسی یا نزولی شده که ۲۰درصد از ارزش بازار سرمایه گذاری مربوطه کاهش پیدا کند. پیش بینی یا مدیریت بازارهای نزولی برای سرمایه گذاران گاهی دشوار است. با شنیدن “بازار خرسی” ترس در دل بسیاری از سرمایه گذاران ایجاد می‌شود. اما این رکودهای عمیق بازار اجتناب ناپذیر و اغلب به نسبت دوران صعودی (بازار گاوی) کوتاه هستند. برخلاف آنچه تصور می‌شود بازارهای نزولی حتی می‌توانند فرصت‌های سرمایه گذاری خوبی را فراهم کنند.

در این مقاله در سکویا مگ بیشتر در مورد معنای بازار خرسی و کارهایی که باعث حفظ ارزش سرمایه گذاری شما می‌شود، می‌گوییم. در واقع باید بدانید در بازار خرسی چگونه سرمایه گذاری کنیم تا در دوران بازار گاوی، سود خوبی بدست بیاوریم.

بازار نزولی (خرسی) چه معنایی دارد؟

یک بازار نزولی با افت طولانی مدت قیمت دارایی‌های سرمایه گذاری شده تعریف می‌شود. به طور کلی، بازار نزولی زمانی اتفاق می‌افتد که یک شاخص بازار گسترده ۲۰٪ یا بیشتر از بالاترین قیمت اخیر خود کاهش پیدا کند. بازارهای نزولی اغلب بسیار عمیق تر از آن در یک دوره پایدار و ممتد سقوط می‌کنند، نه به یکباره. پس از مدتی، سرمایه گذاران شروع به یافتن سهام یا دارایی‌های با قیمت‌های جذاب می‌کنند و با شروع سرمایه گذاری به طور رسمی به دوران بازار خرسی پایان داده می‌شود.

بازارهای نزولی با بدبینی و اعتماد پایین سرمایه گذاران شناخته می‌شوند. در طول یک بازار نزولی، به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران اغلب اخبار خوب را نادیده می‌گیرند و به سرعت به فروش خود ادامه می‌دهند و قیمت‌ها را حتی پایین‌تر می‌آورند. در حالی که سرمایه گذاران ممکن است تنها نسبت به یک سهم رفتار نزولی داشته باشند و رفتار آنها بر کل بازار تأثیری نگذارد. اما زمانی که بازار نزولی می‌شود، تقریباً تمام سهام در آن شروع به کاهش می‌کنند، حتی اگر به‌صورت جداگانه خبرهای خوب و افزایش سود به چشم بخورد.

چگونه در بازار نزولی سرمایه گذاری کنیم

دارایی های خود را متنوع کنید

صحبت از خرید سهام با قیمت‌های پایین‌تر، افزایش تنوع پرتفوی شما – به طوری که ترکیبی از دارایی‌های مختلف را شامل می‌شود، استراتژی ارزشمند دیگری است، چه در بازار نزولی یا صعودی.

در طول بازارهای نزولی، همه شرکت‌های موجود در یک شاخص سهام معین، مانند S&P 500، معمولاً سقوط می‌کنند. اما دارایی‌های مشابه ممکن است که کاهش قیمت نداشته باشند، به همین دلیل داشتن یک سبد با دارایی متنوع اقدامی کلیدی است. در واقع اگر روی ترکیبی از دارایی‌های با ارزش و کم ارزش همزمان سرمایه گذاری کرده باشید، می‌توانید در بازار خرسی کمترین ضرر را بچشید.

از آنجایی که بازارهای نزولی معمولاً مقدم بر رکود اقتصادی هستند یا همزمان با آن، سرمایه‌گذاران اغلب از دارایی‌هایی حمایت می‌کنند که در این زمان‌ها بازدهی ثابت‌تری را ارائه داده‌اند. صرف نظر از اینکه در اقتصاد چه اتفاقی می‌افتد،‌ این استراتژی “دفاعی” ممکن است به معنای افزودن دارایی های زیر به سبد خود باشد:

سهام پرداخت کننده سود: حتی اگر قیمت سهام بالا نرود، بسیاری از سرمایه‌گذاران همچنان می‌خواهند به شکل سود سهام پرداخت کنند. به همین دلیل است که شرکت‌هایی که سود سهام بالاتر از حد متوسط ​​می‌پردازند در بازارهای نزولی برای سرمایه گذاران جذاب خواهند بود.

اوراق قرضه: اوراق قرضه همچنین سرمایه گذاری جذابی در دوره های متزلزل در بازار سهام هستند. زیرا قیمت آنها اغلب در جهت مخالف قیمت سهام حرکت می‌کند. اوراق قرضه جزء ضروری هر پرتفویی است، در واقع با افزودن اوراق قرضه با کیفیت بالا و کوتاه مدت به سبد سرمایه گذاریتان می‌توانید کمترین ضرر را در بازار نزولی حس کنید.

راه های سرمایه گذاری

در بخش هایی سرمایه گذاری کنید که در شرایط رکود عملکرد خوبی دارند

چه سرمایه گذاری هایی در بازار نزولی خوب عمل می کنند؟ در مورد چیزهایی فکر کنید که مصرف کنندگان بدون توجه به هر چیزی به آنها نیاز خواهند داشت. در واقع این بخش‌ها تمایل دارند در طول رکود بازار عملکرد خوبی داشته باشند. حتی در بحبوحه تورم بالا، مردم همچنان به گاز، مواد غذایی و مراقبت‌های بهداشتی نیاز دارند، بنابراین چیزهایی مانند لوازم مصرفی و خدمات آب و هوایی معمولاً بهتر از سایرین بازارها را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

شما می‌توانید در بخش‌های خاصی از طریق صندوق‌های شاخص یا صندوق‌های قابل معامله در بورس، که معیار بازار را دنبال می‌کنند، سرمایه‌گذاری کنید. به عنوان مثال، سرمایه گذاری در یک ETF اصلی مصرف کننده به شما امکان می‌دهد در معرض شرکت های آن صنعت قرار بگیرید که در طول رکود اقتصادی پایدارتر است. یک صندوق شاخص یا ETF تنوع بیشتری نسبت به سرمایه گذاری در یک سهام ارائه می دهد زیرا هر صندوق دارای سهام در بسیاری از شرکت‌ها است.

بازار نزولی سرمایه گذاری

روی سرمایه گذاری بلندمدت تمرکز کنید

بازارهای نزولی عزم و اراده همه سرمایه گذاران را آزمایش می‌کنند. در حالی که تحمل این دوره‌ها دشوار است، تاریخ نشان می‌دهد که احتمالاً نیازی به صبر طولانی برای بهبود بازار نخواهید داشت. اگر برای یک هدف بلندمدت سرمایه گذاری می‌کنید( مانند دوران بازنشستگی) بازارهای نزولی را تحمل خواهید کرد. توجه داشته باشید که برای اهداف کوتاه که انتظار دارید در کمتر از پنج سال به سود دلخواه خود برسید، نباید در بازار سهام سرمایه گذاری کنید. با این حال، مقاومت در برابر وسوسه فروش سرمایه‌گذاری در زمانی که بازارها سقوط می‌کنند دشوار است، اما این روش یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای سبد خود انجام دهید.

عاقبت بازارهای نزولی

کاهش ۲۰ درصدی یا بیشتر قیمت سهام از بالاترین سطح اخیر می تواند ترسناک باشد. اما تنها کاری که سرمایه گذاران نباید انجام دهند وحشت است. میانگین زمان وجود بازار نزولی کمتر از یک سال دوام می‌آورد و سرمایه‌گذاران می‌توانند از طریق تکنیک‌های ساده‌ای مانند تنوع بخشی سبد و سرمایه‌گذاری در بخش‌های نسبتاً مقاوم در برابر رکود و تمرکز بر بلندمدت، از اثرات آن دوره بکاهند. اگر می‌خواهید سرمایه گذاری امن و آسانی داشته باشید می‌توانید برای ورود به سکویا کلیک کنید.

دسته بندی:
برچسب ها:

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *