دانلود اپلیکشن سکویا

وب ۵ با وب ۳ چه تفاوتی دارد؟

وب ۵ با وب ۳چه فرقی دارد

حتما این روزها کلمه‌ای از Web3 یا web5 در سراسر وب شنیده‌اید، به خصوص اگر از طرفداران فناوری بلاکچین باشید. Web3 یک اینترنت غیرمتمرکز است که به کاربران امکان کنترل اطلاعات خود را می‌دهد. همچنین به یک نسخه اتوپیایی اینترنت اشاره دارد که در آن برنامه ها روی سرورها اجرا نمی‌شوند، بلکه از طریق شبکه‌های همتا به همتا اجرا می شود.

مفهوم وب ۳ بیش از هفت سال است که وجود دارد و برخی از بزرگ‌ترین نام‌های فناوری میلیاردها دلار در این فضا سرمایه‌گذاری کرده‌اند. اخیراً، جک دورسی، مدیرعامل سابق توییتر، این ایده را با مفهوم خود یک قدم جلوتر برده و نامی از فناوری web5 آورده است. ما در این مقاله در سکویا مگ نیوز توضیح می‌دهیم Web5 چیست و می‌گوییم چه تفاوتی با وب ۳ دارد.

انقلاب اینترنتی، تحولی بزرگ

روزهای اولیه اینترنت شامل فرامتن ساده بود و به سرعت به فناوری‌های پیچیده‌تر تبدیل شد. اینترنت بستری مناسب برای وب ۱ بود که بتواند به طور پیوسته محتواهای آنلاین را منتشر می‌کرد.

Web2 در ردیف بعدی قرار داشت. دارسی دی نوچی اصطلاح “Web2” را در سال ۱۹۹۹ ابداع کرد. این پلتفرم بر محتوای تولید شده توسط کاربراستوار شده بود. سهولت استفاده، فرهنگ مشارکتی و توانایی کاربران برای به اشتراک گذاری اطلاعات تمرکز اصلی وب ۲ بود.
Web3 این کار را یک قدم جلوتر می‌برد و همه اشکال دستگاه‌های متصل را در یک مکان گرد هم می‌آورد. گاوین وود، یکی از بنیانگذاران اتریوم، این اصطلاح را در سال ۲۰۱۴ ابداع کرد. Web3 به کاربران این امکان را می‌دهد که بدون نگرانی در مورد حریم خصوصی به خطر افتاده یا داده های به اشتراک گذاشته شده بدون رضایت با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

Web3 یک وب غیرمتمرکز است که در آن کاربران کنترل کاملی بر داده‌های خود دارند. این مکانی است که افراد می‌توانند محتوای جدید را کشف کنند و بدون محدودیت‌های سازمانی ارتباط برقرار کنند. در نتیجه، کاربران می‌توانند بدون ترس از افشای یا به خطر افتادن اطلاعاتشان توسط پلتفرم ارتباط برقرار کنند.
در نهایت، وب ۵ اخیراً معرفی شده به طور گسترده به عنوان نسخه اصلی بعدی شبکه جهانی وب پیش بینی می‌شود. هدف اصلی آن آسان‌تر کردن برنامه‌نویسان برای توسعه برنامه‌های وب غیرمتمرکز (DWA) است. برخلاف سیستم موجود، که در آن واسطه‌ها شناسه‌ها را کنترل می‌کنند، این سیستم از شناسه های غیرمتمرکز برای به دست آوردن مجدد کنترل و مالکیت داده‌ها استفاده می‌کند.

وب ۵ و ارزهای دیجیتال

web5 چیست؟

هدف اصلی web5 اطمینان از مالکیت کامل کاربران بر اطلاعات و داده‌های شخصی آنهاست. برای انجام این کار، تیم‌ها بر روی ایجاد یک سیستم غیرمتمرکز کار می‌کنند. این به کاربران اجازه می‌دهد تا به راحتی هویت خود را مدیریت کرده و مکان ذخیره داده‌های خود را کنترل کنند. وب فعلی برای تبادل اطلاعات در دسترس همه است.

«ما برای ایمن کردن اطلاعات شخصی با صدها حساب و رمز عبور که نمی‌توانیم به خاطر بسپاریم، مبارزه می‌کنیم. امروزه در وب، هویت و داده‌های شخصی به مالکیت اشخاص ثالث تبدیل شده است.»

جک دورسی قبلاً به افراد توصیه کرده است که از آنچه در این دوره جدید وب ۳ رخ می‌دهد آگاه باشند. به گفته وی، وب ۳ در زمینه مالکیت و مدیریت آن شفاف نیست.
تمام این مسائل همان چیزی است که Web5 قصد دارد حل کند. ایده این است که داده های خود را با خیال راحت و ایمن غیرمتمرکز کنیم و در عین حال استفاده از داده‌ها برایمان آسان‌تر شود.
تیم برنرز لی در گفتگوهای TED در سال ۲۰۰۹ از وب ۵ به عنوان “وب احساسی” یاد کرد. او آن را سیستمی توصیف کرد که به کاربران امکان می‌دهد هویت‌های دیجیتالی ایجاد کنند. افراد کنترل کاملی بر روی داده‌های خود خواهند داشت و در صورت تمایل می‌توانند از آن درآمد کسب کنند.

در عصر دستگاه‌های تلفن همراه، برخی حدس می‌زنند که web4 در حال حاضر وجود دارد. به عنوان مثال، در تلفن خود، می توانید اطلاعات مربوط به هر چیزی را در هر زمان و هر مکان جستجو کنید. بسیاری از مردم از آن به عنوان web4 یاد می‌کنند زیرا به شدت به فناوری تلفن همراه متکی است تا رایانه‌های رومیزی یا لپ تاپ‌ها.

WEB5 چیست

وب ۵ چگونه کار می کند؟

اول، DWN ها (گره های وب غیرمتمرکز) ساختار اصلی شبکه توزیع شده برای گره‌های وب هستند که یک شبکه همتا به همتا از کاربران web5 را تشکیل می‌دهند. کاربران DWN ها را خودشان روی کامپیوتر یا دستگاه خود اجرا می‌کنند. این امکان را برای کاربران مختلف web5 به اشتراک گذاری، انتقال و شناسایی اطلاعات فراهم می‌کند.

در وب ۵ این امکان را برای کاربران فراهم است تا بدون اتکا به اشخاص ثالث مانند گوگل یا فیس بوک، که اغلب در مورد مسائل حریم خصوصی دستور کار خود را دارند، با یکدیگر تعامل داشته باشند.

از آنجایی که کاربران DWN خود را کنترل می‌کنند، می‌توانند تصمیم بگیرند که آیا داده‌های خود را عمومی کنند یا خیر. بنابراین، ضروری است که کاربر اجازه دسترسی به داده‌ها را بدهد. در هر صورت داده‌ها خصوصی هستند. در مورد داده‌های خصوصی، برنامه به طور خودکار آن را فراخوانی می‌کند.

Web5 همچنین با استفاده از DID (شناسه‌های غیرمتمرکز) و اعتبارنامه‌های قابل تأیید کار می‌کند. این یک مؤلفه اساسی است که می توانید از آن برای ایجاد هویت های خودمختار استفاده کنید. این ترکیب امکان ایجاد یک هویت غیرمتمرکز را فراهم می‌کند. این بدان معنی است که کاربران می‌توانند بدون اتکا به چیزی، خود را شناسایی کنند. به عبارت دیگر، DID فقط یک مؤلفه است که بلاک چین عمومی را لمس می‌کند، به این معنی که لازم نیست در خود بلاک چین ذخیره شود.

DID ها شناسه‌های منحصر به فرد هستند. آنها خود کنترل هستند و توسط کاربر تولید می‌شوند و به کاربران اجازه می‌دهند تا مالکیت هویت خود را حفظ کنند. آنها برای دریافت اعتبار از طرف‌های دیگر استفاده می‌شوند که توانایی‌ها، اعتبار و شهرت صاحبان آنها را تأیید می‌کنند. هنگامی که در یک نهاد مفهومی به نام “خدمات هویت مستقل” (SSIS) ترکیب می‌شوند، این دو مفهوم به کاربران اجازه می‌دهند تا مالکیت واقعی را بر هویت دیجیتال خود ایجاد کنند.

Web3 در مقابل web5

چشم انداز اولیه web5 قابل مقایسه با Web3 است، با این حال هر یک ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. مفاهیم برنامه‌های Web3 به شکل قراردادهای هوشمند است که بر روی بلاک چین‌های عمومی مانند اتریوم مستقر شده‌اند. بسیاری از افراد از web3 به عنوان یک برنامه غیرمتمرکز (DApps) یاد می‌کنند. کد زیربنایی آن بر روی یک شبکه غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین قرار دارد.

از سوی دیگر، web5 شامل برنامه‌های کاربردی وب غیرمتمرکز (DWA) است که مبتنی بر بلاکچین نیستند اما می‌توانند با DWN ها ارتباط برقرار کنند. این منجر به تشکیل یک شبکه رله همتا به همتا می‌شود که مستقل از هر بلاک چین عمومی وجود دارد.

با web5، کنترل داده‌های خود را دارید که می‌توانید آن ها را در DWN ها ذخیره کنید. از سوی دیگر، web3 داده‌ها را در شبکه غیرمتمرکز یا سیستم فایل توزیع شده با IPFS ذخیره می‌کند که قادر به توزیع و ذخیره داده‌ها در یک سیستم شبکه همتا به همتا است.

Web5 اینترنت غیرمتمرکز مورد نیاز ما است

Web5 نسخه بعدی اینترنت است. البته، هنوز کاملاً به واقعیت نپیوسته، اما به زودی می‌توانیم ببینیم نسخه بعدی مرورگرها و سرویس های وب چه چیزی در راه دارد.

تیم سازنده web5 بیش از یک دهه است که روی این فناوری منبع باز کار می‌کند و این نشان می‌دهد. سازندگان و پذیرندگان اولیه این ایده هنوز در حال تنظیم دقیق آن هستند، زیرا هنوز در مراحل اولیه توسعه است. هرچه افراد بیشتری از web5 استفاده کنند، احتمال اینکه بخشی از زندگی روزمره ما شود بیشتر می‌شود.

دسته بندی:
برچسب ها:

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *