دانلود اپلیکشن سکویا

بلاکچین چیست و چگونه کار می‌کند؟

درباره بلاکچین

اگر مسیرتان به سمت کریپتو کارنسی خورده باشد حتما نام بلاک چین را شنیده‌اید و از سازوکار آن تا حدود خوبی اطلاع پیدا کرده‌اید. البته، برای بسیاری از سرمایه‌گذاران تازه‌کار، بلاکچین مفهومی سخت و پیچیده می‌تواند باشد. به همین دلیل سعی کرده‌ایم در این مقاله از مجله سرمایه گذاری سکویا، بلاکچین را به زبان ساده توضیح دهیم و از نحوه کار کردن آن بگوییم.

بلاکچین چیست؟

از لحاظ لغوی بلاکچین به دو بخش بلوک (Block) و چین (chain) تقسیم شده که به معنی زنجیره بلاک است. اما این زنجیره بلوک‌ها ساختار پیچیده‌‌ و شفافی دارند که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

بلاک چین یک پایگاه داده است که اطلاعات را به صورت الکترونیکی در قالب دیجیتال ذخیره می‌کند. بلاک چین ها بیشتر به دلیل نقش حیاتی خود در سیستم‌های ارزهای دیجیتال، مانند بیت کوین، برای حفظ رکورد امنیت و غیرمتمرکز بودن تراکنش‌ها شناخته می‌شوند. نوآوری در بلاک چین این است که وفاداری و امنیت رکورد داده‌ها را تضمین می‌کند و بدون نیاز به شخص ثالث قابل اعتماد است.

WEB 3  چیست

یکی از تفاوت های کلیدی بین یک پایگاه داده معمولی و یک بلاک چین، نحوه ساختار داده‌ها است. یک بلاک چین اطلاعات را در گروه‌هایی به نام بلوک‌ها جمع آوری می‌کند که مجموعه‌ای از اطلاعات را در خود نگهداری می‌کند. بلوک‌ها ظرفیت‌های ذخیره‌سازی خاصی دارند و هنگامی که پر می‌شوند، بسته می‌شوند و به بلوک پرشده قبلی متصل می‌شوند و زنجیره‌ای از داده‌ها را تشکیل می‌دهند که به زنجیره بلوک معروف است. تمام اطلاعات جدیدی که به دنبال آن بلوک تازه اضافه شده است در یک بلوک جدید تشکیل می‌شود که پس از پر شدن به زنجیره اضافه می‌شود.

یک بلاک چین، همانطور که از نامش پیداست، داده های خود را به قطعات (بلوک هایی) که در کنار هم قرار گرفته‌اند شکل می‌دهد. این ساختار داده به طور ذاتی یک جدول زمانی برگشت ناپذیر از داده‌ها را هنگامی که در طبیعت غیرمتمرکز پیاده سازی می‌شود ایجاد می‌کند.

شبکه بلاکچین

بلاکچین چگونه کار می‌کند؟

گوگل داکز (Google Docs) می‌تواند یک تشبیه ساده برای نحوه عملکرد فناوری بلاک چین باشد. وقتی یک Google Doc ایجاد می‌کنید و آن را با گروهی از افراد به اشتراک می‌گذارید، سند به‌جای کپی یا انتقال، به سادگی توزیع می‌شود. این یک زنجیره توزیع غیرمتمرکز ایجاد می کند که به همه امکان دسترسی همزمان به سند پایه را می‌دهد. تمام تغییرات سند در زمان واقعی به صورت شفاف ضبط می‌شود. اما یک تفاوت بزرگ بلاکچین با Google Docs این است که محتوای اصلی و داده‌های موجود در بلاک چین را نمی‌توان پس از نوشتن تغییر داد و این به سطح امنیت آن می‌افزاید. البته، بلاک چین از Google Doc پیچیده‌تر است، و این تنها تشبیه مناسبی بود که با عملکرد بلاکچین بیشتر آشنا بشویم.

بلاکچین به زبان ساده

چرا استفاده از بلاکچین اهمیت دارد؟

مزیت اصلی بلاکچین به عنوان پایگاه داده برای ثبت تراکنش‌ها است، اما مزایای آن بسیار فراتر از یک پایگاه داده سنتی است. مهم‌تر از همه، امکان داده‌ها وجود ندارد اما مزایای دیگری وجود دارد که در ادامه بیان می‌کنیم :

صرفه جویی در زمان:  بلاک چین زمان تراکنش را از روز به دقیقه کاهش می‌دهد. تسویه تراکنش سریعتر است زیرا نیازی به تأیید توسط یک مقام مرکزی ندارد.

صرفه جویی در هزینه: تراکنش ها نیاز به نظارت کمتری دارند. شرکت کنندگان می‌توانند اقلام با ارزش را مستقیماً مبادله کنند. بلاک چین تلاش‌های تکراری را حذف می‌کند زیرا شرکت کنندگان به دفتر کل مشترکی دسترسی دارند.

امنیت بالا: ویژگی‌های امنیتی بلاک چین بسیار پیشرفته است و همین ویژگی‌ها امکان دستکاری، کلاهبرداری و جرایم سایبری را به صفر می‌رساند.

ماینر در بلاک چین چه نقشی دارند؟

ماینرها از طریق فرآیندی به نام ماینینگ، بلوک‌های جدیدی را در زنجیره ایجاد می‌کنند. در یک بلاک چین، هر بلوک دارای nonce و هش منحصر به فرد خود است که به هش بلوک قبلی در زنجیره نیز اشاره می کند، بنابراین استخراج یک بلوک، به خصوص در زنجیره های بزرگ، آسان نیست.

ماینرها از نرم‌افزار ویژه‌ای برای حل مسئله ریاضی فوق‌العاده پیچیده پیدا کردن یک nonce که یک هش پذیرفته شده ایجاد می‌کند، استفاده می‌کنند. از آنجایی که nonce فقط ۳۲ بیت و هش ۲۵۶ است، تقریباً چهار میلیارد ترکیب غیر هش ممکن وجود دارد که باید قبل از یافتن مورد مناسب استخراج شوند. وقتی این اتفاق می‌افتد، گفته می‌شود که ماینرها “nonce طلایی” را پیدا کرده اند و بلوک آنها به زنجیره اضافه می‌شود.

فناوری بلاکچین

ایجاد تغییر در هر بلوک قبلی در زنجیره مستلزم استخراج مجدد نه تنها بلوک با تغییر، بلکه همه بلوک‌هایی است که پس از آن ایجاد می‌شوند. به همین دلیل است که دستکاری فناوری بلاک چین بسیار دشوار است. هنگامی که یک بلوک با موفقیت استخراج شد، این تغییر توسط تمام گره‌های شبکه پذیرفته می‌شود و به ماینر پاداش مالی داده می‌شود.

تمرکززدایی در بلاک چین چیست؟

یکی از مهمترین مفاهیم در فناوری بلاک چین، تمرکززدایی است. هیچ رایانه یا سازمانی نمی‌تواند مالک زنجیره باشد. در عوض، یک دفتر کل توزیع شده از طریق گره‌های متصل به زنجیره است. گره‌های بلاکچین می‌توانند هر نوع وسیله الکترونیکی باشند که کپی‌هایی از زنجیره را حفظ کرده و عملکرد شبکه را حفظ کند.

اهمیت بلاکچین

هر گره دارای کپی مخصوص به خود از بلاک چین است و شبکه باید هر بلوک تازه استخراج شده را به صورت الگوریتمی تایید کند تا زنجیره به‌روزرسانی، قابل اعتماد و تایید شود. از آنجایی که بلاک چین ها شفاف هستند، هر اقدامی در دفتر کل به راحتی قابل بررسی و مشاهده است. به هر شرکت کننده یک شماره شناسایی الفبایی منحصر به فرد داده می شود که تراکنش‌های آنها را نشان می‌دهد. ترکیب اطلاعات عمومی با سیستم بررسی و تعادل به بلاک چین کمک می‌کند تا یکپارچگی را حفظ کند و اعتماد را در بین کاربران ایجاد کند.

تفاوت بیت کوین با بلاکچین

بلاکچین با بیت کوین چه تفاوتی دارد؟

بلاک چین فناوری است و بسیاری از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین از آن برای تراکنش‌های امن و ناشناس استفاده می‌کنند. مکانسیم بلاکچین امن و شفاف است، در حالی که بیت کوین‌ها بر اساس ناشناس بودن کار می‌کنند. از بلاکچین می‌توان استفاده‌های گسترده‌تری کرد اما بیت کوین فقط برای مبادله با ارزهای دیجیتال است. اگر می‌خواهید از بیت کوین بیشتر بدانید* مقاله بیت کوین چیست را مطالعه کنید.

دسته بندی:
برچسب ها:

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *